Entrensek sfinkter yetmezlikli ve mikst tip stres üriner enkontinanslı hastalarımızdaki pubovajinal fasyal sling deneyimlerimiz
Our experiencies with pubovaginal sling in patients with pure and mixed type stress urinary incontinence associated with hypermobility
- Tez No: 107996
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET VATANDAŞLAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul PTT Erenköy Sanatoryum ve Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Entrensek Sfınkter Yetmezlikli ve Mikst Tip Stres Üriner Enkontinanslı Hastalarırnızdaki Pubovajinal Fasyal Sling Deneyimlerimiz Giriş: Stres üriner enkontinansın cerrahi tedavisinden önce enkontinans tipinin belirlenmesi ve uygun yaklaşımın tercih edilmesi cerrahinin başarısını etkileyen en önemli faktördür. Biz saf ESY'li veya üretral hipermobilitenin eşlik ettiği ESY'li hastalarırnızdaki pubovajinal sling operasyonlarının ortalama 1 yıllık sonuçlarını değerlendirdik. Gereç ve Yöntem: Mart 1998 ile Haziran 2000 tarihleri arasında kliniğimize stresle idrar kaçırma yakınmasıyla başvuran, standart basmç-akım çalışmasında VLPPİeri 60 cm H20 altı 14 saf ESY'li ve VLPP'leri 60-90 cm H20 olan 6 mikst (ESY + üretral hipermobilite) tipte stres üriner enkontinanslı toplam 20 kadın hastaya pubovajinal fasyal sling operasyonu uygulandı. Hastalar 12. aylarda Ürojenital Rahatsızlık Anket Formları kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: 20 hastanın 17'sinde (% 85) şifa (tam kuruluk) sağladık. Pubovajinal Sling Ameliyatlarımızın Başarı Oranları Başarı oranı ameliyat sonrası tam kuru kalan hastaların oranını ifade etmektedir. *Her iki grup arasında başarı oranı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık yoktur (p> 0.05). Sonuç: Çalışmamızdaki hasta sayısının azlığına ve izlem süresinin kısalığına rağmen, sonuçlarımızın literatürle uyumlu olması göz önüne alınarak, pubovajinal sling operasyonunun saf veya üretral hipermobilitenin eşlik ettiği ESY' de etkin ve güvenilir bir yöntem olduğu sonucuna vardık. 64
Özet (Çeviri)
SUMMARY Our Experiences with Pubovaginal Sling in Patients with Pure and Mixed Type Stress Urinary Incontinence Associated with Hypermobility Introduction: The determination of type of incontinence and preference of suitable surgical approach are the most important predictive factors influencing the success of surgical treatment of stress urinary incontinence. We evaluated outcomes of our pubovaginal sling operations performed in patients with pure ISD or ISD plus urethral hypermobility. Material and Method: We performed pubovaginal sling operations on incontinent patients (n = 20) referring to our clinic between March 1998 and June 2000 with complaints of wetting whose VLLP's were found to be < 60 cm H2O (pure ISD; n = 14) or 60-90 cm H20 (mixed type ISD + urethral hypermobility: n = 6). Patients were evaluated on 12. Months using Urogenital Disturbance Inquiries (UDI-6) Findings: We achieved cure (defined as complete postoperative dryness) in 17 out of 20 patients ( 85 %). Success rates of our pubovaginal sling operations + Success rates defined in terms of complete dryness postoperatively. * The difference between success rates of two groups was not statistically significant 65Conclusion: Despite scarcity of our cases and brevity of our follow-up period, in consideration of favourable compatibility of our results with those of the literature, we concluded that pubovaginal sling operation is a safe and a reliable intervention in ISD with or without hypermobility. 66