Değişici epitel hücreli mesane karsinomlarının tanı ve takibinde Nükleer Matriks Protein 22'nin yeri
The Value of NMP22 in diagnosis and follow -up bladder transitional cell carcinoma
  1. Tez No: 108004
  2. Yazar: ERDAL ERSOY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ESAT KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Mesane kanseri sıklığı ve yüksek oranda nüks göstermesi, tanı ve takipte güvenilirliği yüksek, erken sonuç veren noninvaziv yeni tanı metodlarının geliştirilmesini zorunlu kılmaktadır. Çalışmamızda Nükleer Matriks Protein 22 (NMP22) ve idrar sitolojisinin mesane kanserlerinin tanısındaki değeri araştırıldı. Çalışmamızda mesane değişici epitel hücreli karsinomu (DEHK) olan 43 olgu- luk bir grup (37 erkek ve 6 kadın, ortalama yaş 61.27) ve 37 kişilik kontrol grubu (27 erkek ve 10 kadın, ortalama yaş 54.35) ele alındı. NMP22 test sonuçları idrar sitolojisi ile duyarlılık, özgüllük, pozitif ve negatif kestirim değerleri ve toplam tanı değerine göre karşılaştırıldı. NMP22 Test ELISA NMP22 (Matritech) tekniğine göre yapıldı. Bu test kanser hücreleri tarafından salınan nükleer mitotik proteinleri ölçer. NMP22 testinin sınır değeri 10.0 U/ml olarak alındı. Ortalama NMP22 değeri tümörlü hastalarda 48.38 U/ml, kontrol grubunda ise 6.23 U/ml bulundu. Tümörlü 43 olgunun 35'i yüzeyel (pTa, pT1), 8'i invaziv tümörlüydü. Ortalama NMP22 değerleri yüzeyel mesane tümörlü hastalarda 31.88 U/ml, invaziv tümörlülerde ise 120.5 U/ml idi. NMP22 testinin duyarlılığı %86, özgüllüğü %75.6, idrar sitolojisinde ise bu değerler %46.5 ve %94.5 bulundu. 48Mesane DEHK'larının tanısında NMP22 testinin duyarlılığı, negatif kestirim değeri ve toplam tanı değeri idrar sitolojisinden anlamlı derecede daha iyi olmasına rağmen, özgüllüğü ve pozitif kestirim değeri daha azdır. 49
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE VALUE OF NMP22 IN DIAGNOSIS AND FOLLOW-UP BLADDER TRANSITIONAL CELL CARCINOMA Because of the high incidence and recurrence rate, safe and noninvasive methods are needed for early diagnosis and following in bladder cancer. We inves tigated the value of the urinary NMP22 and urine cytology for diagnosis of bladder cancer. We have selected a group of 43 patients (37 males and 6 females, mean age 61.27yrs) with TCC of bladder, and a control group of 37 patients (27 males and 10 females, mean age 54.35yrs). Sensitivity, specivity, positive and negative predictive value and accuracy rate are compared for both group. ELISA NMP22 (Matritech) technique is specific for the nuclear mitotic apparatus protein expressed by cancer cells. In this test the cutoff was 10.0 U/ml. The mean NMP22 values were 48.38 in patients with TCC and 6.23 in control group. Of 43 patients with TCC, 35 had a superficial (pTa,pT1) and 8 an invasive tumor. The median NMP22 values were 31.88 in the patients of superficial group and 120.5 in invasive tumors. The sensitivity and specivity were found 86% and 75.6% in NMP22 test while 46.5% and 94.5% in cytology. Sensitivity, negative predictive value and accuracy rate are higher for NMP22, while specivity and positive predictive value are higher for cytology. 50