Çeşitli prostatik maniplasyonların serum serbest/ total PSA oranı üzerine etkisi
- Tez No: 108003
- Danışmanlar: DOÇ.DR. T. AHMET SEREL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
7- ÖZET: Prostat kanseri erkek popülasyonu kanserlerinin en sık görülen ve ikinci sıklıktaki ölüm nedenidir. Prostatik epitel hücreleri tarafından salgılanan ve kallikreine benzer serin proteaz yapısında olan prostatik spesifik antijen günümüzde hastalığın erken tanısı için kullanılan güvenilir bir belirleyicidir. Ancak serum PSA sadece organa özgü bir belirleyici olup, kansere özgü değildir. Bu nedenle prostatın benign hastalıkları ve üroloji pratiğinde sıklıkla kullanılan manipulasyonlar, serum PSA değerinde kansere bağlı olmayan artış nedeni olabilir. Prostat kanseri ve BPH prostatın aynı yaş grubunda en sık görülen patolojileri olup, bu iki hastalığın ayırıcı tanısında DRM ile birlikte PSA çok büyük öneme sahiptir. Yanlanma ömrünün uzun olması nedeniyle PSA'nın bu manipulasyonlar sonrası başlangıç değerine dönmesi için 2-3 haftalık bir süre gerekli olabilmektedir. PSA'nm 10 ng/ml'nin altında olduğu durumlarda yaşa bağlı PSA, PSA dansitesi, PSA velositesi ve serbest PSA gibi alternatif yollar denenerek kanser teşhis oranının artırılmasına çalışılmaktadır. Serbest/total PSA oranlarını prostat kanseri ayırıcı tanısında önemli rolü olduğu çeşitli çalışmalarda gösterilmiştir. Serbest/total PSA için çeşitli sınır değerleri belirlenerek, bu sınır değerlerin altındaki olgulara biyopsi yapılması halinde, kanser oranlan azalmadan gereksiz biyopsilerden kaçınılacağı savunulmaktadır. Bizde yapmış olduğumuz çalışmada üretral kateterizasyon ve laser prostatektomi uygulanan hastalarda serbest/total PSA oranında işlem öncesine göre anlamlı bir değişme olmadığınıgözledik. Sonuç olarak% prostatik maniplasyonlar sonrası PSA ölçümü gerekirse serbest/total PSA oranına bakılmasının faydalı olabileceğini düşünmekteyiz. 35
Özet (Çeviri)
8- SUMMARY: Carcinoma of the prostate is the most common cancer of male population and second in mortality. Prostate-specific antigen (PSA), kallikrein-iike serin protease produced by prostate epithelial cells that is used for the early diagnosis is a reliable marker. Serum PSA is an only organ-specific marker not cancer-specific. Therefore benign prostatic disorders and prostatic manipulations frequently used in urological pratice, may cause elevation in serum PSA concentration. Prostate cancer and benign prostatic hyperplasia are the most common pathologies seen at the same age, DRE and PSA has great importance at differantial diagnosis. Half-life time of PSA is long therefore it takes 2 or 3 weeks to reach its initial level after these manipulations. When PSA is under 10 ng/ml, alternative ways such as PSA related to age, PSA density, PSA velocity and free PSA is used to increase the cancer diagnosis rate. In various studies, it has been showed that free/total PSA rates has important role in the differential diagnosis of prostate cancer. By determining limit values for free/total PSA and taking biopsy incases lower than these limit values, unnecessary biopsies can be provided while there is no decrease in cancer rates. In our study, we found that there is no significant change in free/total PSA rate in patients that is applied to urethral cateterization and laser prostatectomy, but there is a decrease in patients that is applied to prostate biopsy. In conclusion, if there is a need to estimate PSA value after prostatic manipulations, we suggest that free/total PSA rate is more useful. 36