Deneysel spermatik kort torsiyonunda testiküler kanlanmanın levovistli doppler ultrasonografi ile incelenmesi ve sonuçların histopatolojik bulgularla karşılaştırılması
  1. Tez No: 108008
  2. Yazar: BEKİR GENİŞER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RECEP BÜYÜKALPELLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Üroloji, Radiology and Nuclear Medicine, Urology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Spermatik kort torsiyonunun tanı ve tedavisinde gecikme testis kaybına neden olmaktadır. Cerrahi eksplorasyonda detorsiyon veya orşiektomiye karar vermede testiküler doku kanlanmasının önemli olmasına rağmen testiküler dokudaki kanlanmayı gösterecek pratik bir tetkik yöntemi henüz yoktur. Bu deneysel çalışmada Levovistli Doppler ultrasonografi ile testis kanlanmasının ölçülmesi ve elde edilen sonuçların histopatolojik bulgular ile karşılaştırılması planlandı. Tavşanlar üç ana gruba ayrıldı. İlk gruptaki on tavşana tek taraflı Sham operasyonu, ikinci gruptakilere tek taraflı 360 ° spermatik kort torsiyonıı, üçüncü gruptakilere ise tek taraflı 1080 ° spermatik kort torsiyonu yapıldı. Her gruptan beş tavşana 6., diğer beşine ise 12. saatte Doppler ultrasonografi ile bakılıp testiküler arter rezistif indeksleri ölçüldü. Daha sonra kontrastlı Doppler skrotal ultrasonografi yapılarak testis kanlanmaları ölçüldü ve ardından orşiektomi yapıldı. Doppler ultrasonografi bulguları bilgisayara aktarılarak herbir testisin kanlanma ortalaması hesaplandı ve sonuçlar histopatolojik bulgularla karşılaştırıldı. Kontrol grubuyla torsiyon grupları arasında kanlanma yüzdeleri açısından istatistiksel olarak önemli farklılık bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Delay in diagnosis and treatment of torsion of spermatic cord causes loss of the testis. Although blood supply of testicular tissue is important in decision of detorsion or orchiectomy during surgical operation, there is not a practical method of investigation showing blood supply of testicular tissue. In this experimental investigation the measurement of testicular blood supply with Doppler ultrasonography by using Levovist and comparison of results with histopathological findings were planned. Rabbits were divided into three groups. Unilateral sham operation to rabbits of the first group, unilateral 360° torsion of spermatic cord to rabbits of second group, unilareral 1080° torsion of spermatic cord to rabbits of third group were performed. In each group testicular Doppler ultrasonography was performed to 5 rabbits in 6th and to 5 rabbits in 12th hours and rezistive indexes of testicular arteries were measured and then testicular blood supplies were measured by testicular Doppler ultrasonography by using contrast agent and then orchiectomies were performed. Results of Doppler ultrasonography were digitalised and average blood supply of each testes were calculated and results were compared with histopathological findings. There were statistically significant differences in between values of blood supply of control and torsion groups (p0,005).