Rat vaz deferens, epididim ve seminal keselerinin in vitro kasılma yanıtlarına prazosin ve doksazosinin etkileri
- Tez No: 108007
- Danışmanlar: DOÇ.DR. RAMAZAN AŞÇI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET Alt üriner sistem semptomlarının tedavisinde yaygın olarak kullanılan uzun etkili selektif alfa-1 reseptör blokerlerinden doksazosinin sperm ileti yollarına olan etkilerinin araştırılması amaçlandı. Erişkin Sprague-Dawley ratlardan sağlanan yedişer adet epididim, vaz deferens ve seminal kese striplerinde in vitro olarak NA ile oluşturulan kasılmalar üzerine prazosin ve doksazosinin inhibitor etkileri kontrol ile karşılaştırıldı. Prazosin ve doksazosin tüm dokularda NA ile oluşturulan kasılmaları non- kompetitif antagonizma ile anlamlı şekilde inhibe etti. Bütün dokularda prazosin ve doksazosinin maksimum inhibisyon konsantrasyonları arasında fark yoktu. Epididimin her iki ilaca verdiği gevşeme yanıtı vaz deferens ve seminal kesenin verdiğinden daha fazla olmasına rağmen aradaki fark önemsizdi. Sonuç olarak selektif alfa-1 reseptör blokeri doksazosin sperm ileti yollarındaki düz kaslarda önemli relaksasyonlara yol açmaktadır. Sperm ileti yollarındaki bu relaksasyon sperm matürasyonunu, sperm depolanmasını ve emisyonu geciktirerek ejakülasyonu etkileyebilir. ANAHTAR KELİMELER Epididim, Vaz deferens, Seminal kese, Prazosin, Doksazosin ve Noradrenalin
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The effect of doxazosin, which is treatment of lower urinary tract symtoms commonly used selective alpha- 1 adrenoceptor blockers having a long-lasting effect, on spermatic canals was aimed the investigation The adult Sprague-Dawley rats and the inhibiting effects of prazosin and doxazosin on contractions which were formed by NA as in vitro in 7 epididymis, in 7 vaz deferens and in 7 seminal vesicle tissues were compared by controlling Prazosin and doxazosin inhibited the contractions formed by NA meaningfully in all tissues by non-competitive antagonizm. In all tissues, there was no difference between the maximum inhibition concentrations of prazosin and doxazosin. Although the relaxation respond of epididymis to either of the drugs was higher than those of vaz deferens and seminal vesicle, the difference was insignificant. As a result, selective alpha- 1 adrenoceptor blocker doxazosin causes considerable relaxation on the smooth muscles of spermatic canals. This relaxation in the spermatic canal can affect the ejaculation, maturation of the sperma, deposition of the sperma and emission by retarding. KEY WORDS Epididymis, Vaz deferens, Seminal vesicle, Prazosin, Doxazosin and Noradrenalin