Osteoporozun diyetle ilişkisi
Osteoporosis and the relation with diet
- Tez No: 108022
- Danışmanlar: PROF.DR. REFİK TANAKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Nutrition and Dietetics, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Özet ÖZET Osteoporoz, düşük kemik kütlesi ve kemik dokusunda gelişen mikro yapısal bozukluklara bağlı olarak kemik dayanıklılığında azalma ve sonuçta kırık riskinin artması ile seyreden sistemik bir iskelet hastalığı olarak tanımlanır. Yaptığımız çalışmada BMD t-skorları -2.5 SD altında olan 54 osteoporozlu hasta ve normal kemik yoğunluğuna sahip 27 olgu (kontrol grubu) bulunmaktadır. Hastaların yaş ortalaması 58,75 ± 8,47 yıl, (sınırları 37-75 yıl), BMİ ortalamaları 27,10 ± 4,98 kg/m2, (sınırları 17,54-42,45 kg / m2) kontrol grubundaki kişilerin yaş ortalamaları 52,70 ± 9,26 yıl, BMI: 30,34 ± 7,19kg/m2 bulunmuştur. Hastalarımızın anamnezleri, muayeneleri ve laboratuvar tetkikleri yapılarak osteoporoz dışında başka bir metabolik kemik hastalığının olmadığı belirlenmiştir. Hastaların rutin biyokimyasal tetkikleri ve parathormonlan ölçülmüştür. Her hastada femur boynu, Ward üçgeni ve trokanterik bölgede, vertebra L2-L4 arasında ve L3 'de (lateral) kemik mineral yoğunluğu (KMY), 'dual energy x-ray absorptiometer' cihazı ile ölçülmüştür. Osteoporozlu hastalara kalsitonin, hormon replasman tedavisi, alendronat, clodronat tedavileri yapılmıştır. Bu tedavilerle birlikte günde oral 500 mg elemanter kalsiyum verilmiştir. Kontrol grubundaki kişilere oral olarak günde 500 mg kalsiyum verilmiştir. Grupların biyokimyasal parametreleri ve KMY ölçümleri birinci yıl sonunda yapılmıştır. Önerilen diyetlerle günlük alınan kalsiyum miktarları artırılmış (gıdalardan sağlanan kalsiyum 57Özet 470±1 19 mg/gün'den 877±59 mg/gün'e yükseltilmiş, toplam alınan kalsiyum 954+1 70mg/gün' den 1370±102 mg/gün'e yükseltilmiş) ve artırılan kalsiyum miktarının kemik mineral yoğunluğuna ve kan biyokimya sonuçlarına etkisi incelenmiştir. L2-L4 vertebra BMD değeri % 1.5, L3-lateral BMD değeri % 3.8, femur boynu BMD değeri %5.1, intertrokanter BMD değeri %1.3, trokanter BMD değeri %4.4, Ward Üçgeni BMD değeri %5.8 ve total kalça BMD değeri %3.1 oranlarında artmıştır. Glukoz %3.1, serun kolesterol %2.3, LDL-kolesterol %12.4, VLDL-kolesterol %2.1, trigliserid %7.8, PTH %22.7, fosfor %7 ve sodyum %0.8 oaranlarmda serumda azalmalar sağlanmıştır. Serumda HDL-kolesterol %10.0, kalsiyum %0.4, oranlarında serumda artışmıştır. Risk faktörleri tek tek ve toplam risk faktörü olarak irdelendi ve kemik mineral yoğunluğu üzerindeki etkileri değerlendirildi. Yaş, kırık, ameliyat,laktasyon süresi, ile doğru, egzersiz, doğum sayısı ile ters olarak KMY azalmaktadır. Kontrol grubumuzun diyet önerileri öncesi ve diyet önerileri sonrası kemik mineral yoğunlukları istatistiksel olarak anlamlı olmamakla beraber femur boynu BMD değeri 0,748±0,12 gr/cm2 den 0,815+0,13 gr/cm2 e, trokanter BMD değeri 0,758±0,12 gr/cm2 den 0,904±0,32 gr/cm2 e, Ward Üçgeni BMD değeri 0,724±0,16 gr/cm2 den 0,752±0,26 gr/cm e önemli artışlar sağlanmıştır. Yani ilaç tedavisi uygulanmayan kontrol grubumuzun kemik mineral yoğunluklarında artışlar sağlandı. Sonuç olarak kalsiyumdan zengin diyet çeşitleri uygulanarak günlük alınan kalsiyum miktarları (gıdalarla alınan kalsiyum %86.6, toplam alınan kalsiyum %43.6 oranında) artırıldı ve bu artışın kemik mineral yoğunluğu üzerine olumlu etkilerinin olduğu gözlemlendi. 58
Özet (Çeviri)
Summary SUMMARY Osteoporosis is a metabolic bone disease characterized by low bone mass and changes in the microstructural units which consequently lead to fragility of bone. Osteomalacia is characterized by a defect in mineralisation of bone which leads to secondary hyperparathyroidism. In our study 54 patients with osteoporosis (BMD t score < -2.5 SD; mean age: 58.7±8.47; BMI: 27.Ü4.98) were compared with a control group, consisting of 27 healthy subjects (mean age: 52.7±9.2; BMI: 30.4±7.19)). All the patients were evaluated clinically and biochemically and were required to return questionaires related to their calcium intake. Patients with secondary causes of osteoporosis and metabolic bone diseases were excluded from the study. Routine biochemical tests were done, and PTH levels were measured in each patient before and after a period of 12 months of drug treatment and increased calcium intake. BMD was mesaured with DEXA at the lumbar spine and the hip. Patients with osteoporosis were treated with alendronate, clodronate, HRT, calcitonin, and with oral calcium (500 mg/day). At the end of the study period, significantly high values of calcium were attained in the diet from an initial value of 470±1 19 mg/day to 877±59 mg/day without elevating blood lipids and glucose. At the end of 1-yr study period, L2-L4 lumbar spine BMD increased by 1.5%, femur neck BMD by 5. %1, intertrochanteric BMD by 1.3 %, trochanteric BMD 4.4 %, Ward's triangle BMD by 5.8 %, total hip by 3.1 percent in the osteoporotic group. In our control group, femur neck BMD increased from 0.748 gr/cm2 to 0.815 gr/cm2; trochanteric BMD from 0.758±0.12 to 0.904±0.32; Ward's triangle BMD, from 0.724±0.16 to 0.752±0.26. The relationship between increased calcium intake and bone mineral density were evaluated. Risk factors for low bone mass were found to be age, family history, previous fractures and surgical interventions, physical inactivity. Daily calcium intake less than 850 mg a day was found to be associated with low bone mass. In conclusion, increasing calcium content in the diet by 86.6% ( total calcium increase by 43.6 %) resulted in significant increase in bone mineral density in osteoporotic patients treated with drugs as well as control group patients. 59