İnflamatuar bağırsak hastalarında diyetle kalsiyum alımının kemik yoğunluğuyla ilişkisi
The relationship between dietary calsium intake and bone density in patients with inflamatory bowel disease
- Tez No: 872965
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İBRAHİM HATEMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada İnflamatuar Bağırsak Hastalıkları ile izlenen hastalarda diyetle kalsiyum alımının incelenmesi ve bu hastaların osteopeni / osteoporoz sıklığının saptanması amaçlanmaktadır. 2022-2023 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa-Cerrahpaşa Tıp Fakültesi (İÜC-CTF) İç Hastalıkları Anabilim Dalı Gastroenteroloji İnflamatuar Bağırsak Hastalığı (İBH) Polikliniğinde Crohn hastalığı (CH) ve Ülseratif kolit ( ÜK) tanısı ile takip edilen 88'i intravenöz ya da subkütan uygulama ile biyolojik tedavi almakta olan (tedavi grubu) ,103'ü parenteral tedavi dışı ilaç kullanan ya da tedavi altında olmayan İBH hastası (İBH kontrol grubu) ve 61'i sağlıklı olan toplam 252 kişi incelendi. Çalışmaya katılan kişilerin demografik özellikleri, besin tüketim durumu, DXA analizleri ve biyokimyasal bulguları retrospektif olarak taranarak kalsiyum alımının kemik mineral yoğunluğu (KMY)'la ilişkisinin korelasyonuna bakıldı. Bizim çalışmamızda tüm popülasyonda ortalama kalsiyum alımı 522,03 mg /gün ±183,08 idi. Tedavi ve kontrol grubu kalsiyum alımları açısından karşılaştırıldığında Kontrol grubuna kıyasla tedavi grubunda belirtilen değerler daha yüksek bulunmuştur (1005,87mg/gün±329,66 ve 980,83mg/gün±296,09) (p=0.419). Tedavi ve sağlıklı grubu karşılaştırıldığında tedavi grubuna kıyasla sağlıklı grubunda belirtilen değerler daha yüksek bulunmuştur (1005,87mg/gün±329,66 ve 1172,95mg/gün±333,8) (p=0.002).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine dietary calcium intake in patients with Inflammatory Bowel Diseases and to determine the frequency of osteopenia / osteoporosis in these patients. Between 2022-2023, a total of 252 people, 88 of whom were receiving biological therapy with intravenous or subcutaneous administration (treatment group), 103 of whom were using parenteral non-treatment drugs or who were not under treatment, and 61 of whom were healthy, were followed up with the diagnosis of Crohn's disease (CD) and Ulcerative colitis (UC) in the Gastroenterology Inflammatory Bowel Disease (IBD) Outpatient Clinic of the Department of Internal Medicine, Istanbul University Cerrahpaşa-Cerrahpaşa Faculty of Medicine (IUC-CTF) Reviewed. Demographic characteristics, food consumption status, DXA analyses and biochemical findings of the participants were retrospectively reviewed and the correlation of the relationship between calcium intake and bone mineral density (BMD) was examined. In our study, the mean calcium intake in the whole population was 522.03 mg/day ± 183.08. When the treatment and control groups were compared in terms of calcium intake, the values stated in the treatment group were found to be higher compared to the control group (1005.87mg/day±329.66 and 980.83mg/day±296.09) (p=0.419). When the treatment and healthy groups were compared, the values stated in the healthy group were found to be higher than in the treatment group (1005.87mg/day±329.66 and 1172.95mg/day±333.8) (p=0.002).