Kolorektal karsinogenezde insülin benzeri büyüme faktörlerinin yeri
The Role of insulin-like growth factor in colorectal carcinogenesis
  1. Tez No: 108047
  2. Yazar: ÖNDER ÇOLAKOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖMER SELAHATTİN TOPALAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Onkoloji, Gastroenterology, Oncology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Yakın dönemde insan ve hayvan çalışmalarındaki bulgular hücre transformasyonu ve tümörogenezisde insulin benzeri büyüme faktörü- l(IGF-I)/insülin benzeri büyüme faktörü-I reseptörü (IGF-IR) sisteminin aktivasyonunun kritik rolü olduğu düşündürmektedir. İnsan ve farede neoplastik intestinal hücrelerde IGF-I ve IGF-IR ekspresyonu gösterilmekle birlikte normal kolonik mukozadan adenom, karsinom ve metastaza progresyon sırasında IGF-IR ekspresyonunun modülasyonu yeterince değerlendirilmemiştir. Bu retrospektif çalışmada 71 kolorektal kanser, 31 adenom ve 35 normal mukozada parafin bloklardaki patolojik piyeslerde immünohistokimyasal yöntemle IGF-IRJ$(H-60) (1/100, Santa Cruz Biotechologen, SC-9038 Inc.U.S) ekspresyonu incelenmiş ve olgulann klinik özellikleri, sağ kalımları, IGF-IR ekspresyonu ile olan ilişkileri araştırılmıştır. IGF-IR pozitifliği kanserli hastalarda %92 (65/71), adenomlularda %71(22/31), normal mukozada %0 olarak bulunmuştur. IGF-IR ekspresyonu şiddet ve yaygınlığı açısından semikantitatif bir yöntemle 0-3 arasında derecelendirildiğinde adenom ve kanserler arasında kanserlerde artmış IGF-IR ekspresyonu mevcuttur (p:0.000). Ayrıca kanserli olgular erken evre (evre I ve D) ve geç evre (evre IH ve IV) olarak karşılaştırıldığında ileri evrelerde IGF-IR ekspresyonu anlamlı düzeyde artmaktadır (p:0.037). Sağkalım açısından değerlendirildiğinde kanserli hastalarda median sağkalım süresi 51,0 ay bulunmuştur (SE=11,0, %95 GA (güven aralığı) 29,4-72,6). Düşük derecede olan grupta (Derece 0-1 alınanlar) ortalama sağkalım süresi 69,6 ay, yüksek derecede olan (Derece TL-TS) grupta ortalama sağkalım süresi 40,1 ay olarak bulunmuştur. Sağkalımda düşük derece ile yüksek derece arasında anlamlı fark vardır (Long-Rank=5,99 SD=1 p=0,014). Sonuç olarak bulgularımız kolorektal karsinogenezde normal mukozadan adenom, karsinom ve metastaz gelişiminde IGF-IR ekspresyonunun önemli bir yeri olduğunu ve prognostik bir değer taşıdığını düşündürmektedir. 1
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the findings of the recent human and animal studies, it is thought that IGF-I/ IGF-IR rstem activation plays a critical role in cell transformation and tumorogenesis. Although jF-I and IGF-IR expression has been shown in neoplastic intestinal cells of the rats, the Lodulation of IGF-IR expression during progression during progression of normal colonic mcosa to adenoma, carcinoma and metastasis has not yet been enough appraised. In this retrospective study, the IGF-IRP (H-60) expression in examined with nmunohistochemical method (1/100, Santa Cruz Biotechologen, SC-9038 Inc.U.S) in the athological specimens of 71 colorectal carcinoma, 31 adenoma, and 3Snormal mucosa in the iaraphine blocks. IGF-IR pozitivity is found in %92 (65/71) among the cancer patients, %71 (22/31) imong those who have adenoma and %0 among the normal mucosa specimens. When 0-3 ank for the magnitude and diffuseness of IGF-IR exppression, is given with a semiquantative nethod, increased IGF-IR expression is present (p: 0,000) among the adenomas and cancers. \part from that, when the cancer cases are compared with early (stage I-IT) and late stages [stage ni-IV); IGF-IR expression is visibly increased in the late stages (p:0,037) when the survival is compared, the median survival time is found to be 51,0 months (SE=11,0, %95 CI 29,4-72,6) among the cancer patients. The low ranked group (rank 0-1) has an average survival period of 69,6 month and the high ranked group (rank 2-3) has an average survival of 40,1 month. There İs a visible difference between the low rankend and the high ranked group when the survival rates are compared (Long-Rank=5,99 SD=1 p=0,014). As a conclusion, our findings shous that IGF-IR expression has an important role in colorectal carcinogenesis, progression of normal mucosa to adenoma, carcinoma and metastasis.