Erken anöstrüs döneminde Siirt Keçilerine melatonin uygulamalarının ovulasyon ve gebelik oranları üzerine etkileri
The Effects of melatonin implantation in the early anestrus period on the onset of ovulation and pregnancy in Siirt Goats
- Tez No: 108147
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İBRAHİM TAŞAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 27
Özet
ÖZET Bu çalışmada Siirt keçilerinde erken anöstrüs döneminde melatonin uygulamalarının ovulasyon ve gebelik üzerine etkileri araştırıldı. Çalışma Yüzüncü Yıl Üniversitesi Veteriner Fakültesi Deneme ve Uygulama çiftliğinde, 2-3 yaşlı, 25 adet keçi üzerinde yapıldı. Keçiler melatonin (n:15) ve kontrol (n:10) olarak 2 gruba ayrıldı. Doğal aşımlar ve östrüs tespiti için 4 adet sağlıklı teke kullanıldı. Grup Pdeki keçilerin herbirine 2 Haziran 1999 tarihinde 18 mg melatonin içeren implant ( Melovine, Sanofi) kulak derisi altına uygulandı. Grup H'dekilere ise herhangi bir uygulama yapılmadı. Sabah - akşam 45 dakika arama tekesi ile 40. günden itibaren 50 gün süreyle östrüs takibi yapıldı. Grup I ve grup H'ye ait tüm keçilerden plazma progesteron seviyesinin ölçümü için implant uygulama gününden başlayarak haftada 1 kez kan alındı. Plazma progesteron konsantrasyonları EIA kullanılarak belirlendi. İstatistiki analizlerde t testinden yararlanıldı. Her iki gruptaki keçilerde plazma progesteron düzeyi 14. haftaya kadar 1 ng/ml'nin altında seyretti. Melatonin grubuna ait keçilerin plazma progesteron düzeyi kontrol grubundan 1 hafta önce 15. haftada 1 ng/ml'nin üzerine çıktı. Grup I ve grup H'ye ait keçilerden elde edilen östrüs oranlan sırasıyla % 87 ve % 60, gebelik oranlan ise % 78 ve % 50 olarak bulundu. Sonuç olarak anöstrüs dönemindeki Siirt keçilerinde melatonin implantlannın ovaryum aktivitesini kontrol grubundan ancak 7-10 gün önce başlatabildiği belirlendi. Melatonin uygulamasının östrüs ve gebelik oranlannda artış sağladığı kanısına vanldı. ANAHTAR KELİMELER : Keçi, Melatonin, Anösrüs, Östrüslerin uyanlması. 21
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the effects of melatonin implantation in the early anestrus period on the onset of ovulation and pregnancy were investigated in Siirt goats. The study was carried out on a total of 25 Siirt goats aged between 2 to 3 years old animals belong to Research Farm of the Faculty of Veterinary Science, University of Yüzüncü Yıl. The goats allocated as group I (n:15) and group II (n:10). Implants containing 18 mg melatonin (Regulin, Hoechst) were implanted under the ear skin of goats in Group I on day June the 2 nd, 1999. Goats in group II were used as control. Four healthy male goats were used to detect natural breeding and oestrus. Fourty days after melatonin implantation, oestrus detection was made with the male goats for 45 minutes in the every mornings and evenings during 50 days. Blood samples starting from the day implantation made were collected once a week to detect plasma progesteron levels to monitöre onset of ovarian activity. Plasma progesteron concentrations were determined by EIA. Student's t test was used for the statistical analyzies. Plasma progesteron concentrations were under 1 ng/ml up to fourteen weeks in both groups of goats. Plasma progesteron concentrations increased to over 1 ng per ml 15 th weeks, a week before control group, in melatonin group. Oestrus rates in the goat in group I and II were 87 % and 60 %, respectively. Pregnancy rates were 78 % and 50 %, respectively in group I and II. As a result; implantation of melatonin to the Siirt goats during anoestrus started ovarian activity only 7-10 days earlier compared to control group. Furthermore; implantations of melatonin believed to increase the rates of oestrus and pregnancy in the Siirt goats. KEY WORDS : Goat, Melatonin, Anoestrus, Induction of oestrus. 22