Koyunlarda erken anöstrüs döneminde melatonin uygulamalarının ovulasyon ve gebelik üzerine etkisi
The Effect of melatonin applied in early anestrus season on ovulation and pregnancy rates in ewes
- Tez No: 108131
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. MUHAMMET ALAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
 - Yıl: 2001
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 743
Özet
ÖZET Uyar, A. Koyunlarda Erken Anöstrüs Döneminde Melatonin Uygulamalarının Ovulasyon ve Gebelik Üzerine Etkisi. Y.Y.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü,Yüksek Lisans Tezi, Van, 2001. Bu çalışmada koyunlarda erken anöstrüs döneminde melatonin uygulamalarının ovulasyon ve gebelik üzerine etkisinin araştırılması amaçlandı. Çalışma Van bölgesinde 2-3 yaşlı, 38 baş sağlıklı Akkaraman ırkı koyunda gerçekleştirildi. Ayrıca doğal aşım yaptırmak amacıyla 2 baş sağlıklı fertil koç kullanıldı. Yirmisekiz koyuna 1 7 Mayıs 1 999 tarihinde 1 8 mg melatonin içeren implantlar kulak derisi altına uygulandı. On koyun kontrol olarak seçildi ve herhangi bir uygulama yapılmadı. Araştırmada kullanılacak iki koçun her birisine de aynı şekilde üçer adet implant yerleştirildi. İmplantlar yerleştirildikten sonra sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez koç taraması ile östrüs takibi yapılarak östrüste olanlar koçlara aştırıldı. Aşımların tamamlanmasından 45 gün sonra real time ultrasonografi ile gebelik muayeneleri yapıldı. Daha sonra da doğum kayıtlan alındı. Melatonin ve kontrol grubuna ait tüm koyunlardan plazma progesteron seviyelerinin ölçümü için implant uygulama gününden itibaren haftada bir kez kan alındı. Plazma progesteron konsantrasyonları EIA yöntemiyle belirlendi. İstatistik analizler SPSS paket programında Independent Sample t Testi ile gerçekleştirildi. Her iki grupta 10. haftaya varıncaya kadar plazma progesteron düzeyleri ortalama 1 ng/ml'nin altında seyretti. Onuncu haftada ise melatonin grubuna ait koyunların plazma progesteron düzeyi 1 ng/ml'nin üzerine çıkarken kontrol grubunda değişiklik olmadı. Erken anöstrüs döneminde melatonin ile östrüsler uyanlıp aşımlar yaptırıldığında % 82.14 gebelik elde edilirken, kontrol grubundaki koyunlarda normal üreme mevsimi gelinceye kadar hiç bir siklik aktivite ve gebelik sağlanamadı. Araştırmanın başlangıcından ilk östrüslerin başlamasına kadar geçen süre melatonin grubunda 60.8±0.42 gün, kontrol grubunda ise 138.0Ü.56 gün olarak bulundu. Sonuç olarak, Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan Van bölgesinde Akkaraman ırkı koyunlara Mayıs ayı ortalarında melatonin implant uygulamasıyla östrüs ve ovulasyonlann normal üreme sezonuna göre 2-2.5 ay erkene alınabileceği ve % 82.14 oranında gebelik elde edilebileceği kanısına varıldı. ANAHTAR KELİMELER: Erken Anöstrüs, Gebelik, Koyun, Melatonin, Ovulasyon. 34
Özet (Çeviri)
SUMMARY Uyar, A. The Effect of Melatonin Applied in Early Anestrus Season on Ovulation and Pregnancy Rates in Ewes. University of Yüzüncü Yıl, Health Sciences Institute, Master Thesis in Obstetric and Gynaecology, Van, 2001. In this study, the goal was to investigate the effect of melatonin application on ovulation and pregnancy in the early anestrous period in ewes. The study was conducted on 2-3 aged, 38 healthy Akkaraman ewes in Van region. In addition, 2 healthy and fertile rams were used for natural breeding. Twenty-eight ewes were implanted with 1 8 mg melatonin under their ear skin. Ten ewes were separeted as control without application. Two rams were also implanted with 54 mg melatonin by the same way. After setting implants to the animals, rams were introduced to the ewes in the morning and evening in a day and the ewes in estrous were bred with rams. Fourty-five days after breeding, the pregnancy test were performed by real time ultrasonography. Parturitions were recorded later. Blood samples were collected once in a day starting from the first implantation time from the all animals in melatonin and control groups. Plasma progesterone concentrations were determined in all blood samples by the method EIA. Statistical analyses were performed by SPSS Independent Sample t Test. Plasma progesterone levels were under 1 ng/ml until the 10th week in both groups. In 10th week, plasma progesterone levels in melatonin group were over 1 ng/ml, in contrast to this, there were no change in control group. While pregnancy occuring in the rate of 82.14 % in melatonin group in the early anestrous period, there were no cyclic activity and pregnancy in the control group until the breeding season. The time period from the study starting to first estrouses occurrences were found 60.8±0.42 days in melatonin group and 138.0±1.56 days in control group. As a result, it was concluded that the estrouses of Akkaraman ewes in Van may be induced 2-2.5 months earlier and a pregnancy rate of 82.14 % may be found by melatonin implantation in mid May. KEY WORDS: Early Anestrous, Ewes, Melatonin, Ovulation, Pregnancy. 35