Köpeklerde deneysel olarak oluşturulan yaralarda otolog ve heterolog fibrin yapıştırıcıların iyileşme üzerine etkileri
The Effect of heterologous and autologous fibrin glue on wound healing in experimental wounds in dogs
- Tez No: 108146
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHTİYAR BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Köpeklerde Deneysel Olarak Oluşturulan Yaralarda Otolog ve Heterolog Fibrin Yapıştırıcıların iyileşme Üzerine Etkileri Bu çalışmada; köpeklerde deneysel olarak oluşturulan yaralarda heterolog ve otolog fibrin yapıştırıcıların; klinik yara iyileşmesi ve histopatolojik bulgular üzerine etkileri araştırıldı. Çalışmada, 18 adet sağlıklı melez köpek kullanıldı. Köpekler 6' şarlı 3 gruba (K,T,0) ayrılarak, xylazin HC1 premedikasyonunu takiben göğüs çeperleri traş ve dezenfekte edildi. Ketamin HC1 ile genel anestezi altında, ortalama 16,50 + 0.25 cm2 lik aseptik yaralar oluşturuldu. K (kontrol) grubuna serum fizyolojik, T grubuna aprotinin içeren heterolog fibrin yapıştırıcı (Tisseel®), O grubuna aprotinin içermeyen otolog fibrin yapıştırıcı uygulandı. Klinik olarak tüm gruplarda, 3, 7, 15 ve 21. günlerde kabuk oluşumu, granülasyon dokusu gelişimi, epitelizasyon ilerlemesi, enfeksiyon varlığı ve planimetrik olarak yara iyileşmesi (%) incelenerek karşılaştırıldı. Morfolojik yönden, tüm grublardan sağlam ve yaralı dokuyu kapsayan örnekler alınarak, inflamasyon, fibroblast proliferasyonu, kollajen sentezi, granülasyon dokusu oluşumu ve epitelizasyon ilerlemesi incelenerek değerlendirildi. Klinik olarak K, T ve O gruplarında anlamlı değişiklikler gözlendi. Klinik bulgularda; yara iyileşmesinin 3, 7 ve 15.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Effect of Heterologous and Autologous Fibrin Glue on Wound Healing in Experimental Wounds in Dogs In the present study; the effect of heterologous and autologous fibrin glues on clinical wound healing and wound histopathology in dogs that wounds formed experimentally were investigated. In this study, 18 healthy cross breed dogs were used. The dogs were divided into three equal groups (K, T, O). Either side of thorax of dogs shawed and disinfected after xylazin HC1 premedication. An average of 16.50 ± 0.25 cm2 wound area was made under general anesthesia with ketamin HCI. Serum physiologic was applied to group K (control), heterologous fibrin glue (Tisseel®) containing aprotinin to group T and autologous fibrin glue without aprotinin was applied to the group O. Clinically development of scab, granulation tissue, reepithelization, presence of infection and planimetrically wound healing (%) compared in all groups at 3, 7, 15 and 21 days after wound formation. Morphologically, samples covering both healthy and wounded areas were taken from all groups of animals for to determine inflammation, proliferation of the fibroblast, synthesis of collagen, development of granulation tissue and reepithelization in wound. Clinically important differences were observed between groups. Clinically meaningful healing were seen in group T p(