Van ve yöresinde ishalli buzağılarda E. coli O157: H7 serotipinin varlığı üzerine araştırmalar
Studies on the presence of E.coli O157: H7 serotype in calves living the city Van and regions
  1. Tez No: 108149
  2. Yazar: SEZAİ ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAHİD. T. AĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Arslan, S. Van ve Yöresinde İshalli Buzağılarda E.coli 0157:H7 Serotipinin Varlığı Üzerine Araştırmalar, Y.Y.Ü. Sağlık Bilimleri Entitüsü, Yüksek Lisans Tezi, Van, 2001 Bu araştırmada, yaşları 1-30 günlük değişik ırk ve cinsiyette 54 ishalli ve 20 sağlıklı kontrol grubu olmak üzere 74 buzağıda, kan RBC, WBC, Hb, Hkt değerlerine ve dışkıda E.coli 0157:H7 serotipine bakıldı. Muayene ve değerlendirme protokolüne göre klinik muayaneleri yapılan 54 buzağının 20sinin hafif ve orta derecede dehidre, 14 'ünün ise şiddelli derecede dehidre olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Studies On The Presence of E.coli 0157:H7 Serotype İn Calves Livinng The City Van and Its Regions. In the present study a total of 74 calves aged between 1 and 30 days in differant breeds were used. Out of 74 calves, 54 were diarroeic and 20 were healthy. E.coli 0157:H7 serotype together with some hametological parameters(RBC, WBC, Hb, PCV) were investigated in the faeces of these diarrhoeic and haetly calves. According to examination and evaluation protocal, out of 54 diarrhoeic calves, 20 had a mild dehydration, 20 had medium dehydration and 14 had severe dehydration. Haematolojic parameters in calves with mild dehydration were not significantly different compared to the values obtained from control animals.