Siirt yöresindeki yenidoğan ishalli buzağılarda rotavirus, corona virus, cryptosporidium SPP,escherichia coli k99 ve giardia lamblia etkenlerinin prevalansı
Prevalance of rotavirus,corona virus, cryptosporidium, escherichia coli K99 and giardialamblia patogens in neonatal calves with diarrheic in the region
  1. Tez No: 447387
  2. Yazar: İSHAN TUNÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KOZAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Tunçay İ, Siirt Yöresindeki Yenidoğan İshalli Buzağılarda Rotavirus, Coronavirus, Cryptosprodium, Escherichia coli K99 Ve Giardia lamblia Etkenlerinin Prevalansı. Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Veteriner İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Van, 2016. Bu çalışma, Siirt yöresindeki yenidoğan ishalli buzağılarda rotavirus, coronavirus, E. coli K-99, Cryptosporidium ve Giardia lamblia etkenlerinin prevalansını belirmek amacıyla yapıldı. Bu çalışmanın hayvan materyalini; farklı yaş, ırk ve cinsiyette 100 ishalli buzağı ile 10 sağlıklı olmak üzere 110 buzağı oluşturdu. Sistemik olarak klinik muayeneleri yapılan ishalli buzağılardan dışkı örnekleri alındı. Hematolojik analizler için yöntemine uygun olarak V. jugularis'den kan örnekleri alındı. Yapılan rutin klinik muayenelerde ishalli buzağılarda beden ısısı, kalp frekansı ve solunum sayısının artış belirlendi.
Özet (Çeviri)
Tuncay İ, Prevalance of Rotavirus, Coronavirus, Cryptosprodium, Escherichia coli K99 Ve Giardia lamblia pathogens in neonatal calves with diarrheic. in the region of Siirt Yüzüncü Yıl Üniversity Instituted of Healt Sciences, M. Sc. İn Department of Veterinary Internal Medicine, Van, 2016. This paper aimed to study the incidence determine the prevalence of rotavirus, coronavirus, E. coli K-99, Cryptosporidium and Giardia in fecal samples collected from different localities covering in Siirt. The animal material of this study consisted of 100 diarrheic calves of different ages, races and genders. Stool specimens were obtained from diarrheic calves that underwent systematic clinical examinations. Blood samples were also taken from V. jugularis according to the method for hematological analysis. During routine clinical examinations, increases in body temperature, heart rate and respiratory rate were determined in the diarrheic calves.