Sığır serumlarında mikroskopik aglutinasyon testi (MAT) ve ELISA ile leptospira interrogans serovar hardjo antikorlarının saptanması
Detection of leptospira interrogans serovar hardjo antibodies by microscopic agglutination test (MAT) and ELISA
- Tez No: 108165
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Bursa'nm farklı ilçelerindeki değişik cinsiyet, yaş ve ırktaki sağlıklı görünen ve aşısız sığırlardan alman toplam 400 serum örneği Leptospira interrogans serotip hardjo antikorları yönünden mikroskopik aglutinasyon testi (MAT) ve ELISA ile incelendi. MAT için 1/100 ve üstü titreler pozitif olarak kabul edildi. İncelenen serum örneklerinin 19'u (%4.75) MAT ile, 25'i (%6.25) ELISA ile L. interrogans serotip hardjo antikorları yönünden pozitif bulundu. Enfeksiyonun prevalansı hem MAT hem de ELISA ile 1 yaşındaki ve daha yaşlı sığırlarda, 1 yaşm altındaki sığırlardan daha yüksek olarak saptandı. Prevalans MAT ile 1 yaşın altındaki sığırlarda %2.08 (3/144), 1 yaşındaki ve daha yaşlı sığırlarda %6.25 (16/256), ELISA ile 1 yaşın altındaki sığırlarda %3.47 (5/144), 1 yaşındaki ve daha yaşlı sığırlarda %7.81 (20/256) olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Detection of Leptospira interrogans serovar hardjo antibodies by microscopic agglutination test (MAT) and ELISA in cattle sera In the present study, a total of 400 seram samples from apparently healthy and unvaccinated cattle at various sexes, ages arid breeds in different counties of Bursa in Turkey were examined for the presence of antibodies against Leptospira interrogans serovar hardjo by microscopic agglutination test (MAT) and enzyme linked immunosorbent assay (ELISA). A titer of 1/100 or greater was considered as positive for MAT. Of the serum samples examined, 19 (4.75%) were positive by MAT and 25 (6.25%) were positive by ELISA against L. interrogans serovar hardjo antibodies. The prevalence of infection was higher in animals 1 year of age and older than in animals younger than 1 year of age by both MAT and ELISA. The prevalence was found to be 2.08% (3/144) in animals younger than 1 year of age and 6.25% (16/256) in animals 1 year of age and older by MAT, 3.47% (5/144) in animals younger than 1 year of age and 7.81% (20/256) in animals 1 year of age and older by ELISA.