Alman çoban köpeği yavrularında sütten kesim sonrası öğün sıklığının büyüme ve sindirilebilirlik üzerine etkisi
The effect of frequency on growth and digestibility during the post-weanling period of German shephard puppies
  1. Tez No: 108166
  2. Yazar: DUYGU FATURA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. H. MELİH YAVUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 444
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, büyüme dönemindeki köpeklerde, öğün sayısının canlı ağırlık artışı, büyüme, yem tüketimi ve sindirilebilirlik üzerine etkisinin tespit edilerek, yetiştirme çiftliklerinde uygulanabilecek en doğru ve ekonomik beslenme metodunun belirlenmesidir. 1. Denemede 45-47 günlük, 24 adet Alman Çoban Köpeği yavrusu kullanılmış ve köpekler 3 ana gruba ayrılmışlardır. Deneme süresince Grup I, II ve m, sırası ile 1,2 ve 3 öğün beslenmişlerdir. Her grup için aynı tip yem kullanılmıştır. 2. Denemede ise, 1. Denemede kullanılmış olan köpek yavrularından, grupları değişmemek kaydı ile, 12 adet seçilerek sindirilebilirlik denemesi gerçekleştirilmiştir. 1.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Effect of Feeding Frequency on Growth and Digestibility during the Post-weanling Period of German Shephard Puppies. The aim of this study was to determine the effect of feeding frequency on weight gain, growth, feed consumption and digestibility, during the growth period of puppies, in order to determine a suitable and economical method of feeding in kennels. In the first experiment, a total of 24 German Shephard puppies between 45-47 days old are divided into 3 main groups. During the experiment, the Group I, II and HI were fed once, twice and three times respectively. Same type of feed was used for all of the groups. In the second experiment, a digestibility trial was made with 12 dogs chosen from the first experiment, without changing the groupage.