Türkiye'de iki Dünya Savaşı arasında veteriner hekimliği hizmetleri ve hayvancılık politikaları üzerinde araştırmalar
Studies on veterinary services and livestock policies between World I- World II in Turkey
- Tez No: 108171
- Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH DİNÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
95 ÖZET Türkiye'de İki Dünya Savaşı Arasında Veteriner Hekimliği Hizmetleri ve Hayvancılık Politikaları Üzerinde Araştırmalar Tarih sahnesinde yer alan tüm Türk Devletlerinde, hayvancılık, sosyo-ekonomik yaşantıda önemli bir rol oynamıştır. Bu durum, Osmanlı Devleti için de geçerli olmakla birlikte, veteriner hekimliği hizmetlerinin organizasyonu ve hayvancılık politikalarına ilişkin yasal dayanakların oluşturulması girişimleri, Devletin son dönemlerinde başlatılabilmiş ve yeterli bir olgunlaşma sağlanamadan Balkan Savaşına girilmiştir. Birinci Dünya Savaşı sonunda, Osmanlı Devletinin parçalanmasının ardından Türkiye beş yıl daha savaşmış; 1923 yılında İmparatorluğa özgü işlev ve ilişkiler reddedilerek Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. Devletin, Osmanlı İmparatorluğunun geri kalmış ve yoksul yörelerinden birisi olan Anadolu üzerinde kurulması ve nüfusunun % 80' inin tarım kesiminden olması, Atatürk ve arkadaşlarının önderliğinde başlatılan kalkınma hamleleri içerisinde tarım ve hayvancılığa özel bir önem verilmesini gerekli kılmıştır. Çeşitli yayınlarda, Cumhuriyet dönemindeki veteriner hekimliği hizmetleri ve hayvancılık politikalarını içeren bilgilere yer verilmiş ise de konuyu bütünsel olarak ele alan monografik bir çalışma saptanamamıştır. Tez, bu açığı kapatabilmek ve bu konuda yapılacak incelemelere kaynak oluşturmak amacıyla gerçekleştirilmiş; yöntem olarak, medikal tarih araştırmalarında uygulanan retrospektif yaklaşım kullanılmış; bunun için olanakların el verdiği ölçüde ilk elden kaynaklar incelenerek belge analizi yapılmıştır. Ulaşılan sonuç çerçevesinde konu, tartışmaya açılmıştır.
Özet (Çeviri)
96 SUMMARY Studies on Veterinary Services and Livestock Policies Between World War I - World War H in Turkey Livestock has played a great role in all Turkish States socio-economic lives so fer. Although this is true for Ottoman State, the attempts for organisation of veterinary services and forming a legal base for livestock policy began towards the end of the State and did not get the desired conclusion because the State joined the Balkan War. After the collapse of Ottoman Empire and the end of World War I, Turkey started her Independence War for five years and founded Turkish Republic. Because the State was founded in Anatolia, which was an under developed area with 80 % of people dealing with agriculture, it led Atatürk and his comrades to attach a special importance to agriculture and rearing animals. Even though there were some publications on veterinary services and rearing animals policy during the first years of Republic era, a complete and coherent work has not yet been found. This thesis aims to contribute to new investigations in this field. The method used is the one which is used in medical history investigations. In order to achieve this primer sources have been used and an analysis has been carried out In the frame work of the conclusion the subject is now open for discussion. Key Verbs: 1- History of Veterinary Medicine 2- Veterinary Services 3- Livestock policies