Elazığ ve çevresindeki ineklerde osteomalasinin epizootiyolojisinin araştırılması
The survey on epizootiyologia of osteomalacia on dairy cows around the Elazığ district
  1. Tez No: 108179
  2. Yazar: KENAN SEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HAYDAR ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, Elazığ ve çevresindeki kültür ırkı süt ineklerinde osteomalasinin epizootiyoloj isinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada, Fırat Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde entansif koşullarda yetiştirilen inekler (çiftlik grubu) ile Elazığ Merkez ilçe, mahalle ve köylerden, Sivrice ilçesinden, Çemişgezek ve Pertek ilçelerinden, gerek Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesine muayene ve tedaviye getirilenler gerekse bizzat mahalline gidilerek temin edilen (köy - klinik grubu), ayrıca Elazığ entegre et tesislerine (ELET) kesim için getirilen (mezbaha grubu) inekler kullanılmıştır. Araştırma, Nisan 1997 - Temmuz 1999 yıllan arasında yapılmış ve çalışmada 5 ve üzeri yaşlarda toplam 987 kültür ırkı inek (çiftlik grubunda 10, köy - klinik grubunda 471 ve mezbaha grubunda 506 adet inek) kullanılmıştır. Sürekli kapalı barınaklarda bulunanlar içeride beslenen, mera mevsiminde meraya çıkarılanlarda meraya çıkarılan grubu oluşturmuştur. Beslenme şekline göre, köy - klinik grubunun % 51.2'si sürekli içeride beslenen, % 48.8'i meraya çıkarılan hayvanlardan oluşmuştur. Barınma şekline göre, köy - klinik grubu hayvanların % 24.8'inin işletme ve % 75. 2 'sinin geleneksel şekilde barındırıldığı gözlenmiştir. Bütün deney grubu hayvanlarda klinik, hematolojik ve biyokimyasal muayeneler yapılmıştır. Hematolojik muayeneler; hematokrit değer mikrohematokrit yöntemle, hemoglobin düzeyi Sahli metodu ile, eritrosit ve lökosit sayımı Thoma lam ve lameli ile, lökosit formülü Giemsa ile boyanan kan frotilerinden yapılmıştır. Biyokimyasal muayeneler; inorganik fosfor düzeyi asit filtrat yöntemine göre, kalsiyum ve magnezyum miktarı atomik absorbsiyonda, alkalin fosfataz aktivitesi DMA marka ticari test kiti ile, total protein miktarı Biuret yöntemiyle belirlenmiştir. Kemik örneklerinin; radyografileri Fuji - RX marka film ile, histopatolojileri Hematoksilen - Eosin ile boyanarak ve kül analizleride A.O.A.C tekniği ile yapılmıştır.74 Klinik muayenelerde, köy - klinik ve mezbaha grubunu oluşturan hayvanların % 5 7. 4 'ünün besi durumunun zayıf, büyük bir kısmında kılların mat ve mevsimsel değişimlerinde gecikme, geleneksel bakım ve besleme yapılan hayvanların % 64.3 'ünde pika belirtileri gözlenmiştir. Az sayıdaki hayvanda vücudun çekik oluşu, sırt kamburluğu, uzun süre ayakta duramama, yavaş haraket, yatıp kalkmada güçlük, topallık, eklemlerin palpasyonununda ağrı ve fertilite sorunları ile karşılaşılmıştır. Vücut ısısı ortalamaları, çiftlik 38.47 ± 0.16, köy - klinik 38.53 ± 0.33 ve mezbaha gruplarında 38.60 ± 0.33 °C'dir.
Özet (Çeviri)
In this study, the epizootiyologia of osteomalacia was searched on the dairy cows in and around Elazığ province. This study was carried out on a total of 987 dairy cows provided from the following sources; Fırat University Research and Application Farm, suburbs, districts -towns of Sivrice, Çemişgezek and Pertek- and villages of Elazığ province, not only the animals taken to the Fırat University Veterinary Faculty Animal Hospital but also the ones which were collected by going their own districts as well in addition, the ones trought Elazığ combined meat company and slaughterhouse (ELET). The study was conducted between April 1997 - July 1999 on 987 dairy cows of 5 years of ages and over. These cows were divided into indoor (kept always in closed shelters) and outdoor (grazed in pasture) groups. According to feeding, 5 1.2 % of the village - clinic group animals was always fed indoor and the remaining % 48.8 outdoor. According to the sheltering condition, 24.8 % of village - clinic group animals was fed with commercial ration and the remaining % 75.2 tradition foradges. After all experimental group animals were clinically inspected, their blood samples were collected to be analized haematologically and biochemically. In haematologically examinations; haematocrit value with microhaematocrit method, haemoglobin level with Sahli method, erytrocyte and leukocyte counts with Thoma's microslides and formula leukocyte with the blood smears stained with Giemsa technique were analyzed. In biochemical analysis; inorganic phosphorus level according to acid filtration method, calcium and magnesium amounts with atomic absorption technique, alkaline phosphatase activity with a test kit labeled as DMA and totol protein amounts with Biuret technique were determined. Of the bone samples; radiographic examinations with Fuji - RX machine, histopatologic examinations with Hematoksilen - Eosin stain technique and ash analysis with A.O.A.C technique were performed.. During clinic inspection, while 57.4 % of the village-clinic and slaughterhouse group animals were poor in condition, had mostly dull hair coats and delayed seasonal hair fall, 64.3 % of traditionally fed animals indicated the sign of pica. Some animals exhibited a rigidity in abdominal walls, kyphos, difficulty in move, lameness, difficulties in standing up, joint pain during palpation and fertility problems. The average body temperatures were 38.47 ± 0.16, 38.53 ± 0.33 and 38.60 ± 0.33 °C in farm, village - clinic and slaughterhouse groups, respectively.