Kayseri'de tavukçuluk işletmelerinde salmonella görülme sıklığı ve izolasyonu
Incidence and isolation of salmonella on the poultry farms of Kayseri
- Tez No: 108180
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Kayseri' de Tavukçuluk İşletmelerinde Salmonella Görülme Sıklığı ve İzolasyonu Bu çalışma, büyük ekonomik kayıplara neden olan ve insan sağlığını tehdit eden Salmonella etkenlerini tavuk işletmelerinde izole ve identiilye etmek amacı ile gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla Kayseri'de belirlenen 6 tavuk işletmesinden 177 adet ölü tavuk, 180 adet canlı tavuk, 360 adet yem, 360 adet altlık, 360 adet suluktan alınan su, 180 adet çeşme suyu numunesi Salmonella yönünden mikrobiyolojik yöntemler ile araştırılmıştır.İzole ve identifiye edilen Salmonella suşlarınm kültür ve biyokimyasal özellikleri incelenmiştir. Çalışmada suluktan alman su, çeşme suyu ve yem numunelerinde Salmonella izole edilememiştir. Tavuk numunelerinin toplam 357'sinin sadece 33'ünde (% 9.24) Salmonella gallinarum tespit edilmiştir. Yapılan bakteriyolojik muayeneler neticesinde Salmonella dışında diğer mikroorganizmaların ürediği, numunelerin biyokimyasal testleri yapılarak genus bazında teşhise gidilmiştir. Sonuç olarak; Tavuklara ait iç organların (kalp, karaciğer, dalak) % 9. 2 4 'ünde S. gallinarum, % 41.7 Escherichia sp., % 5.6 Proteus sp., % 8.6 Streptococcus sp., % 13.1 Staphylococcus sp., izole edilirken, altlık numunelerinde % 4.4 S. gallinarum, % 81.6 Escherichia sp., % 21.9 Proteus sp., % 23.6 Streptococcus sp., % 27.2 Staphylococcus sp., % 22.2 Klebsiella sp., % 14.7 Citrobacter sp., % 20.4 Enterobacter sp. izole edilmiştir. Yem numunelerinde % 2.2 Escherichia sp. izole edilmiştir. Suluktan alman su numunelerinde % 1.1 Streptococcus sp. ve % 6.6 Escherichia sp. tespit edilmiştir. Çeşme sularında Salmonella genusuna ait mikroorganizmaya rastlanılmamıştır. Çalışmanın sonucunda, ekstansif tavuk yetiştiriciliğinin yapıldığı işletmelerde dayanıklı tavuk ırklarının yetiştirmede tercih edilerek kullanılması, aşılamaya özen gösterilmesi ye hijyen bilincinin iyi olması nedeni ile Salmonellaya bağlı tavuk ölümlerinin önlenebildiği, buna karşın ekstansif işletmelerde Salmonellozisin önemli ekonomik kayıplara neden olmaya devam ettiği gözlenmiştir. Anahtar kelimeler : Salmonella, Tavuk, İzolasyon, İdentifikasyon.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Incidence and Isolation of Salmonella on the Poultry Farms of Kayseri This Study was performed to isolation and identification of Salmonella microorganisms from poultry farms which threats consumer health and causes of great economic loss. For this purpose 177 dead chicken, 180 chicken, 360 feed, 360 faeces, 360 waterer, 180 drinking water samples were collected from six poulty farms in Kayseri and investigated for the presence of Salmonella species using by microbiological methods. İn the study waterer, drinking water and feed samples were found to be salmonella negative. Of 357 chicken samples examined, 33 (9.24 %) had Salmonella gallinarum. Other kind of isolated microorganisms were identified by biochemical characteristics. After the bacteriological examinations, it was found that chicken samples were containing 9.24 % Salmonella gallinarum, 41.7 % Escherichia sp, 5.6 % Proteus sp, 8.6 % Streptococcus sp, 13.1 % Staphylococcus sp. İn the faeces samples 4.4 % Salmonella gallinarum, 81.6 % Escherichia sp, 21.9 % Proteus sp, 23.6 % Streptococcus sp, 27.2 % Staphylococcus sp. 22.2 % Klebsiella sp, 14.7 % Citrobacter sp, 20.4 % Enterobacter sp 5 % Diplococcus sp were found. Feed and waterer samples were containing 2.2 % Escherichia sp; 1.1 % Streptococcus sp, 6.6 % Escherichia sp microorganisms respectively. All drinking water samples were negative for Salmonella. Result of this study indicates that breeding illness resistant chicken types, smooth vaccination programs and high hygiene standards prevent chicken deaths releted to Salmonella genus in intensive poultry farm breeders on the other hand it was observed that salmonellosis still causes of great economic losses in extensive poultry farm breeders. Key Words : Salmonella. Chicken, Isolation, Identification.