Ratlarda asetik asitin indüklediği kolit üzerine alfa-tokoferolün etkisi
The effect of alpha-tocopherol on acetic acid induced colitis model in rats
- Tez No: 108211
- Danışmanlar: PROF.DR. ERGUN OKTAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
29 ÖZET HATLARDA ASETİK ASİTİN İNDÜKLEDİĞİ KOLİT ÜZERİNE ALFA - TOKOFEROLÜN ETKİSİ ÜK kalın barsak mukoza ve submukozasının vasküler konjesyonu, ödemi, kript apseleri ve ülserleri ile karakterize nüks ve remisyonlar ile seyreden kalın barsağın akut, kronik iltihabi hastalığıdır. Etyolojideki bir takım nonspesifık ajanlar ile oluşan nonspesifik inflamasyon genetik olarak immun regülasyonu bozuk kişilerde baskı lanamamakta, bunun sonucunda doku hasarı ve karakteristik ÜK kliniği oluşmaktadır. Vücuttaki oksidatif biyokimyasal reaksiyonların ortak yan ürünleri olan serbest oksijen radikalleri hücre hasarına yol açarak bir çok hastalıkta olduğu gibi ÜK oluşumunda da önemli rol oynadığı gösterilmiştir. Ülseratif kolit patogenezinde oksidan aktivitenin arttığı antioksidan defans sisteminin bozulduğu bilinmektedir. Tedavisinde kullanılan bir çok ilaçlar değişik mekanizmalarla antioksidan aktivite göstererek etkili olurlar. Biz antioksidan etkinliği kanıtlanmış vitamin E'nin, akut ülseatif kolit atağında etkinliğini değerlendirmek için ratlarda asetik asit ile indüklenen kolit modelini kullandık. Bu amaçla 200-250 gr ağırlığında 4,5-6 aylık 50 adet Sprague - Dawley soyu erkek sıçan 4 gruba randomize edildi. 10 adet sıçana intrarektal % 5'lik asetik asit verilip, intraperitoneal serum fizyolojik verildi (AASF grubu). 20 adet sıçana intrarektal %5'lik asetik asit verilip, intraperitoneal viamin-E verildi (AAVE grubu). Kontrol amacı ile 1 0 adet sıçana intrarektal serum fizyolojik, intraperitoneal vitamin-E (SFVE grubu) ve 10 adet sıçana intrarektal serum fizyolojik, intraperitoneal serum fizyolojik (SFSF grubu) verildi.
Özet (Çeviri)
31 SUMMARY THE EFFECT OF ALPHA - TOCOPHEROL ON ACETIC ACID INDUCED COLITIS MODEL IN RATS Ulcerative Colitis is an acute and chronic inflammatory large bowel disease which is caracterzed by edema, cript abcess, ulcers and vascular congestion of the mucosa and submucosa of colon with periods of exacerbations and remissions. The nonspecific inflamation which is caused by nonspesific agents can't be supressed in the patients with abnormal immune regulation, as a result tissue damage and the characteristic clinic of ulcerative colitis take place. It was shown that the free oxigen radicals which are the comman side products of the oxidative biochemical reactions in the human body, by leading to tissu damage plays an important role in the development of ulcerative colitis. In the pahogenesis of the ulcerative colitis, it is known that while the oxidative activity is increasing the antioxidative defansive system is disturbed. The various drugs which are used in treatment of ulceravie colitis are efective by antioxidative activity of various mechanisms. To examine the effectivity of vitamin E in the attack of ulcerative colitis we used the rats which have acetic acid induced colitis. With this aim 50 male Sprague- Dawley rats which were 200-250 gr in weight were randomised to in 4 groups. 10 rats were applied %5 acetic acid intra rectaly and solution of % 0,9 NaCI intra peritoneally (Group AASF). 20 rats were given vitamin E intra peritoneally following the administeration of %5 asetic acid (Group AAVE). In the cotrol group 10 rats were applied intra rectaly % 0,9 NaCI solition and intra peritoneally vitamin E (Group SFVE). And 10 rats were applied intra rectaly % 0,9 NaCI and intra peritoneally % 0,9 NaCI (Group SFSF).