Tip 1 diabetes mellitus ile otoimmun tiroiditler ve çölyak hastalığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Association of type 1 diabetes mellitus with autoimmune thyroid and coeliac disease
  1. Tez No: 108210
  2. Yazar: CEM AYGÜN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HASAN İLKOVA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Bu çalışmada Ocak 2000 - Nisan 2001 tarihleri arasında İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Diabet ve Metabolizma Polikliniğine başvuran 60 hasta tip 1 diabetes mellitusa sıklıkla eşlik eden iki otoimmun hastalık, otoimmun tiroid hastalıkları ve çölyak hastalığı, açısından incelenmiştir. Hastalar otoimmun tiroid hastalıkları için TPO, TG, TSH reseptör antikorları, çölyak hastalığı için ise Ig A-EMA ölçümleri ile taranmışlardır. Hastaların klinik özellikleri ve gastrointestinal yakınmaları antikor pozitifliklerine göre değerlendirilmiştir. Çalışmaya alınan 30 kadın 30 erkek hastanın yaş ortalaması 30,3±| 1,4 ; diabet yaşı ortalaması ise 8,9±7,1 idi. TPO antikorları 18 hastada (% 30),TG antikorları 5 hastada (% 8,33), TSH reseptör antikorları 5 hastada (% 8,33), Ig A-EMA ise 3 hastada (% 5) pozitif bulundu. TPO antikorlarının pozitif olduğu hastalardan tiroid fonksiyonlarında bozukluk tespit edilen 6 hastaya (% 10) Hashimoto tiroiditi tanısı konuldu. Bu hastalardan 4'ünde hipötiroidi (% 6,66), 2'sinde hipertiroidi (%3,33) mevcut idi. TSH reseptör antikorları pozitif olan hastalardan Tisine klinik özelliklerinde ve tiroid fonksiyolarında hipertiroidi görülmesi üzerine ise Graves' hastalığı tanısı konuldu (% 1,66). Ig A-EMA pozitifliği saptanan 3 hastaya yapılan ince barsak biyopsilerinde histopatolik olarak çölyak hastalığı ile uyumlu bulgulara rastlandı. Tanının kesinleştirilmesi ile çalışma grubu içinde çölyak hastalığı sıklığı % 5 olarak belirlendi. TPO,TG antikor pozitifliği ile TSH düzeyi,TSH reseptör antikorları pozitifliği ile kullanılan insülin dozu, EMA pozitifliği İle BMI ve GI semptomlardan erken doyma arasında anlamlı bir ilişki olduğu görüldü. Cinsiyet, yaş, diabet yaşı,HbAlc düzeyleri arasında bir ilişki kurulamadı. Sonuç olarak tip 1 diabetes mellitus tanısı olan hastalarda otoimmun tiroid hastalıkları ve çölyak hastalığının sıklıkla eşlik ettiği görülmüştür. Tip 1 diabetik hastaların rutin değerlendirilmelerinde bu iki hastalığın da göz önünde bulundurulması gerekmektedir. 37
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Asssociation Of Type 1 Diabetes Mellitus With Autoimmune Thyroid And Coeliac Disease Type 1 diabetes is characterized by not only an autoimmune response to pancreatic B cells but also by a variety of other immunologic abnormalities. Autoimmune thyroid disease (Hashimoto's thyroiditis and Graves' disease) and coeliac disease are the most common autoimmune conditions associated with type 1 diabetes.The aim of this study was to investigate the prevelance of autoimmune thyroid disease and coeliac disease in an adult Turkish typel diabetic population. Serum samples of 60 type 1 diabetic patients were screened for thyroid autoantibodies( Thyroid peroxidase antibody; anti-TPO-Ab, chemiluminescent enzyme immunoassay with thyroglobulin antibody; anti-TG Ab, sequential immunometric assay, for Hashimoto's thyroiditis and TSH receptor antibody; anti R-TSH radioreceptor assay, for Graves' disease) and autoantibodies aganist small intestinal mucosa (Ig A antiendomyseal antibody,EMA,indirect immunofluorescence using monkey esophagus smooth muscle as substrate, for coeliac disease). Among the 60 patients,(sex : 30F, 30M; age 30,3+1 1.4), 1 8 (30 %) showed high titers of thyroid peroxidase; 12 (20 %) of these individuals were euthyroid; 4 (6,66 %) were hypothyroid; and 2 (3,33 %) were hypothyroid. Five patients (8,33 %) showed high titers of thyroglobulin antibodies; 4 of these patients showed also high thyroid peroxidase antibodies. The prevalance of Hashimoto's thyroiditis was 10 %. TSH receptor antibodies were positive in 5 patients (8,33 %). Only one patient among these showed low TSH with clinical findings of hyperthyroidism. The prevalance of Graves' disease was 1,66 %. TPO and TG antibody positivity were significantly related with high levels of TSH (p=0,031 and p=0,041); TSH receptor antibodies were related with high levels of insulin used (p=0,037).Three patients (5 %) in study group were EMA positive, all underwent upper GI endoscopy and small intestinal biopsy. Histopathologic results were consistent with coeliac disease. EMA positivity was found to be related with low BMI (p=0,024) and early satiety(p=0,024). No relation was seen between sex, age, diabetes age and HbAlc values with the antibodies studied. As a conclusion type 1 diabetes is highly associated with autoimmune thyroid disease and coeliac disease. Screening for antibodies is important for a better control of disease. 38