Kemoterapinin periferik kan mononükleer hücrelerinde telomeraz aktivitesine etkisi
The effect of chemotherapy on peripheral blood mononuclear cell telomerase activity
  1. Tez No: 108229
  2. Yazar: GÜLEN HATEMİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİL MOLİNAS MANDEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
31 QZET Telomerler, kromozom uçlarını koruyan ve stabilize eden özel ribonükleoprotein yapılarıdır. İnsanda tekrarlayan TTAGGG heksamerlerinden oluşurlar. Telomeraz ise kromozom uçlarına telomer dizileri ekleyen bir ribonükleoprotein polimerazdır. Telomeraz normal somatik hücrelerde bulunmaz. Ancak germ hücrelerinde, kemik iliği kök hücrelerinde, periferik kanda lökositlerde, barsak epitel hücrelerinde ve kanserlerin %85-90'ında varlığı gösterilmiştir. Kemoterapi ilaçlarının solid tümörlerde ve hematolojik malignitelerde telomerazı inhibe ettiğine dair çalışmalar vardır. Kemoterapötikler farklı düzeylerde myelosüpresyon yapar ve kemoterapiden sonra günler içinde hastaların lökosit sayısı belirgin olarak düşer. Kemoterapinin normal lökositlerdeki telomeraz düzeyi üzerine etkisi henüz bilinmemektedir. Bu çalışmada, iki farklı kemoterapi protokolündeki hastaların kemoterapi öncesinde ve kemoterapi sonrasında lökosit telomeraz düzeylerinin saptanarak kemoterapi sonrasında lökosit sayısındaki düşüşün lökosit telomeraz aktivitesinde değişiklikle ilişkili olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışmaya, ilk kez kemoterapi uygulanacak olan hastalar alınmıştır. Adriamisin ve siklofosfamid uygulanan yirmi meme kanseri hastası ve paklitaksel ve karboplatin uygulanan on over kanseri hastasının, kemoterapiden hemen önce ve kemoterapiden sonra maksimum lökopeni döneminde periferik kanları alınarak mononükleer hücreleri ayrılmıştır. PCR'a dayalı bir metod olan TRAP (telomeric-repeat amplification protocole) ile mononükleer hücrelerdeki telomeraz düzeyi araştırılmıştır. Over ve meme kanseri hastalarının periferik kan mononükleer hücrelerinde zayıf telomeraz aktivitesi bulunduğu, kemoterapiden sonra bu düzeyde anlamlı bir artış olduğu ve bu artışın mononükleer hücre sayısındaki azalma ile korele olduğu görülmüştür. Bu artışın, kemoterapinin hematopoietik sistem üzerinde yarattığı proliferatif stres ile ilişkili olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
32 SUMMARY Telomeres are special ribonucleoprotein structures which protect and stabilize chromosomal ends. In human they are made of tandem repeats of TTAGGG hexameres. Telomerase is a ribonucleoprotein polimerase which adds telomeric repeats to chromosomal ends. Telomerase is present in 85-90% of cancer cells, germ cells, bone marrow stem cells, peripheral blood lymphocytes and intestinal epithelial cells. There is data supporting the idea that chemotherapy agents supress telomerase activity in both solid tumors and haematological malignancies. Chemo therapeutics cause different levels of myelosupression and leukocyte count drops significantly after chemotherapy. The effect of chemotherapy on the level of telomerase activity in leukocytes is not known yet. In this study we aimed to investigate the effects of two different chemotherapy protocols on peripheral blood mononuclear cells. Patients selected for the study were 20 breast cancer patients who were planned to recieve cyclophosphamide and adriamycin and 1 0 ovarian cancer patients who were planned to recieve paclitaxel and carboplatin. Blood was taken from patients immediately before initial chemotherapy and on the fourteenth day of chemotherapy. Mononuclear cells were isolated and telomerase level was detected by TRAP (telomeric repeat amplification protocole) method. Weak telomerase activity was detected in the peripheral blood mononuclear cells of breast and ovarian cancer patients. This level of activity increases significantly after chemotherapy and this increase is corelated with the decrease of mononuclear cell count following chemotherapy. The increase in telomerase activity could be due to the proliferative stress on the hematopoietic system caused by chemotherapy.