Asitli karaciğer sirozunda mannitol infüzyonunun diüretiklere yanıt üzerindeki etkisi
The effect of mannitol infusion on the response to diuretics in liver cirrhosis with ascites
  1. Tez No: 108239
  2. Yazar: ÖMER NURİ PAMUK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDULLAH SONSUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 29
Özet
21 ÖZET Sirozlu hastalarda dekompansasyonun en önemli belirtilerinden biri olan asit tedavisinde başlangıçta diüretiklerle iyi yanıt elde edilmesine karşın, hastalığın ilerlemesi ile tedaviye yanıtsızlık ve çeşitli komplikasyonlar gelişebilmektedir. Bu durum da standart diüretiklere alternatif olabilecek yeni tedavi yöntemleri arayışını zorunlu kılmaktadır. Çalışmamızda sirotik asitli, diüretik tedavi alan hastalarda mannitol infuzyonunun mevcut tedaviye etkisini araştırdık. Çalışmaya; diüretik tedavi altındaki 30 asitli siroz hastası alındı. Hastalar randomize olarak ikiye ayrılarak ilk gruba %20 lik 100 cc mannitol, ikinci gruba ise %5 lik 100 cc dekstroz solüsyonu verildi. Hastaların test öncesi ve sonraki günlerdeki idrar volümleri, serum ve idrar elektrolitleri (Na,K) ölçüldü. Mannitol grubu olgularında idrar volümünde anlamlı artış gözlendi (1311±509 ml'den 1640±777.2 ml'ye yükseldi, p0.05). Mannitol alan hastaların 8 inde (%53) idrar volümü ve sodyum itrahında birlikte artış gözlendi. Mannitole yanıt verenlerin test öncesi idrar sodyum itrahlan ve serum sodyum düzeyleri yanıtsız hastalara oranla anlamlı düşüktü (p değerleri sırası ile 0.001 ve 0.042).22 Sonuç olarak kısa süreli mannitol tedavisi sirotik asitli olguların yaklaşık yarısında diüretik tedaviye anlamlı katkıda bulunmaktadır. Elde ettiğimiz sonuçlar mannitolün asit tedavisinde yararlı bir alternatif olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
23 SUMMARY Although a good response to diuretics is obtained initially in the treatment of ascites which is one of the most important signs of decompensation in cirrhotic patients, unresponsiveness to therapy and various complications may develop with the progression of the disease. This makes obligatory the search for new treatment methods which might be alternative to standard diuretics. In our study, we investigated the effect of mannitol infusion on their current therapies in patients with cirrhotic ascites who were using diuretic treatment. 30 cirrhotic patients with ascites who were under diuretic treatment were included into the study. The patients were randomly divided into two groups; 20% 100 cc mannitol was administered to the first group and 5% 100 cc dextrose solution was administered to the second group. The patients' urinary volumes, serum and urine electrolytes (Na, K) were determined on the days before the test and after the test. A significant increase in urinary volume was observed in subjects in the mannitol group (increased from 1311±509 ml to 1640±777.2 ml, p0.05). In the mannitol group, a concomitant increase in urinary volume and sodium excretion was24 observed in 8 cases (53%). The urinary sodium excretions and serum sodium levels before the test were significantly lower in mannitol- responsives than in mannitol-unresponsive patients (p values respectively 0.001 and 0.042). As a result, short-term mannitol therapy makes a significant contribution to diuretic therapy in approximately half of cases with cirrhotic ascites. The results we obtained makes one think that mannitol might be a useful alternative in the treatment of ascites.