Demir eksikliği, anemik romatoid artrit ve anemik karaciğer sirozu olgularında serum demir parametreleri
The parameters of iron in cases with anemia of liver cirrhosis, rheumatoid arthritis and iron deficiency
  1. Tez No: 108238
  2. Yazar: PERİHAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEOMAN SOYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
29 ÖZET Dünya genelinde en sık görülen anemi nedeni demir eksikliği anemisidir. Fe, SDBK, TS, ferritin, MCV ve RDW ile demir eksikliği anemisi tanısı koymak mümkündür, fakat kronik hastalıkta ve karaciğer hastalığında bu parametreler etkilenmekte ve eşlik eden demir eksikliği anemisinin tanısı zorlaşmaktadır. Çalışmamızda demir eksikliği anemisi, anemik RA ve anemik karaciğer sirozlu olgularda sTfR Fe, SDBK, TS, ferritin gibi diğer demir parametreleri düzeyinin incelenmesi ve aralarındaki ilişkilerin araştırılması ve demir eksikliğinin kesin tanısı için invazif bir işlem olan kemik iliği demir boyaması işlemine alternatif olarak sTfR düzeyi tayininin diğer parametrelerle birlikte demir eksikliği tamsındaki rolünün irdelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 18 demir eksikliği anemisi, 18 anemik RA, 18 anemik karaciğer sirozu ve 18 sağlıklı kontrol olmak üzere toplam 72 olgu alınmış ve tüm olgularda tam kan sayımı vi tamin B12 düzeyi, FA, sedimentasyon, CRP, TSH, Fe, SDBK, TS, ferritin, sTfR düzeyi ve periferik yaymaları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
31 SUMMARY Iron deficiency is the most commonly seen anemia, worldwide. It is easily diagnosed by the interpretation of parameters such as iron, iron binding capacity, transferrin saturation, ferritin, MCV and RDW, but as the levels of these parameters are effected in either liver cirrhosis or other chronic diseases, the diagnosis of the accompanying iron deficiency is a problem. In the differential diagnosis of iron deficiency between anemia of chronic disease and liver cirrhosis, the level of sTfR is an important parameter. In this study, we aimed to show the relationship between sTfR and other parameters of iron metabolism in patients with anemia of iron deficiency, rheumatoid arthritis and liver cirrhosis, and to discuss the value of sTfR, which is not invasive like bone marrow iron staining, in the diagnosis of iron deficiency anemia and rheumatoid arthritis and liver cirrhosis. The 72 patients included in the study were as following:. 18 patients with anemia of iron deficiency.. 18 patients with anemia of rheumatoid arthritis.. 1 8 patients with liver cirrhosis and anemia.. 18 healthy people as group of control. In each patient we studied complete blood count, the level of vitamin B 12, folic acid, sedimentation, CRP, TSH, iron, iron binding capacity, transferrin saturation, ferritin, the level of sTfR and peripheric formulas. The level of sTfR in the control group was 51,67±17,08nM/L.