Öğretmenlerin epilepsi, diyabet ve astımı olan çocukların acil durumlarına yönelik yaklaşımları
Teachers' attitude toward the emergency cases of the students with epilepsy, diabetes and asthma
- Tez No: 108302
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. NİHAL ESİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Public Health, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışma; epilepsi, diyabet ve astımı olan çocuklarda oluşabilecek acil müdahale gerektiren durumlarda öğretmenlerin uygulamalarını ve davranışlarını belirlemek, bu konuda öğretmenlerin eğitiminde rehber olacak kitapçığı geliştirmek amacıyla planlanmıştır. Tanımlayıcı tipte kesitsel olarak planlanan bu çalışma Bahçelievler ve Güngören ilçelerine bağlı 10 ilköğretim okulunda çalışan 250 öğretmen üzerinde yapılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak araştırmacının literatür bilgisi ve uzman görüşüne dayanarak hazırladığı; 30 sorudan oluşan.“Öğretmenlerin Epilepsi, Diyabet ve Astım Hastalıkları Bilgi Düzeyi Formu”, üç ayrı bölümden Oluşan“ Öğretmenlerin Epilepsi, Diyabet ve Astım Hastalığı Olan Çocukların Acil Durumlarına Yönelik Uygulamaları Formu”ve "Anket Formu9 kullanılmıştır. Bulgular bilgi düzeyi formunun güvenilirliği için Kuder-Richardson 20 güvenirlik katsayısı, gruplanmış değişkenlerin frekans ve yüzdelik değerleri, sayısal değişkenlerin aritmetik ortalama ve standart sapmaları hesaplanmış, iki grup arasındaki farkları belirlemede normal dağılımda t testi, ikiden fazla ortalamanın karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. \Höğretmenlerin yaş ortalamasının 36.98+ 8.06 olduğu, %57.6'sınm kadın, %42.4'ünün erkek olduğu, %78.4*ünün lisans, %21.6'smın önlisans mezunu olduğu bulunmuştur. Epilepsi, diyabet, astım hastalığı olan öğrenci ile karşılaşan öğretmenlerin, %15.8'inin astımlı, %10.4'ünün epilepsili, %7.6'sının diyabetli öğrenci ile en az bir kez karşılaştığı saptanmıştır. Öğretmenlerin %23.2' i epilepsi, %20.8'i diyabet, %20.4'üastım hastalığı hakkında hiçbir bilgilerinin olmadığını belirtmişlerdir. Hasta öğrencisi olan öğretmenlerin % 45.9' unun epilepsili, % 54.2' sinin diyabetli, % 30.1' inin astımlı öğrencisine hiçbir müdahale yapamadığı belirlenmiş; %95.6'sınm epilepsi, %92'sinin diyabet, %91.6'sının astım uygulamalarının yanlış olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak öğretmenlerin epilepsi, diyabet, astım hastalıkları bilgilerinin iyi düzeyde olduğu, uygulamalarının yetersiz olduğu bulunmuştur. Okullarda öğretmenlere yönelik periyodik aralarla epilepsi, diyabet, astım hastalıklarının acil uygulamaları konusunda eğitimler yapılması ve bu eğitimlerin planlanmasında araştırma sonuçlarının dikkate alınması, eğitici olarak okul hemşirelerinden yararlanılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was planned to determine the types of interventions and behaviors displayed by teachers when faced with emergency situations involving children with epilepsy, diabetes, and asthma. In addition, recommendations were made for proposed education programs for the teachers. A cross-sectional descriptive study was done with 250 teachers in ten elementary schools located in the Bahçelievler and Güngören districts of Istanbul. - - ^ Data for the study was collected by the“Knowledge Level of Teachers About Epilepsy, Diabetes and Astma Form,”a 29-question form, developed by the researcher after literature search and consultation with experts. A three-part form, the“Teacher Interventions in Emergencies Involving Children with Epilepsy, Diabetes, and Astma Form,”was also used. Validity of the information forms was obtained by use of the Kuder-Richardson 20 coefficient analysis. The grouped variable frequence and percentage values, the arithmatic mean of the numerical variables, and the standard deviation were calculated. The differences between the groups in normal distribution were analyzed with the t-test. The one way variance analysis was used to compare multiple means. H3The average age of the teachers was 36.98±8.06. 57.6% of the participants were female, 42.4% were male, 78.4% were masters- prepared, 21.6% were university graduates. It was found that the profile of the teachers with asthma, epilepsy and diabetes and those who faced such cases once in their whole lives displayed a 10.4 percent of cases with epilepsy, 15.8 percent of cases with with asthma, 7.6 percent of cases with diabetes. 23.2 percent of teachers reported not to have almost no knowledge about epilepsy, 20.8 percent did so about diabetes, and 20.4 did not have any knowledge about asthma. It was also reported that the teachers who had one of those three cases reported to have taken no preventive actions towards 45.9 % of cases with epilepsy, 54.2 % with diabetes, and 30. 1% with asthma It was found out that 95.6 percent of their treatment- based actions towards epilepsy, 92 % towards diabetes, and 91.6 % towards asthma proved wrong. While the level of knowledge of the teachers about epilepsy, diabetes, and asthma was good, their interventions were found to be insufficient. It is recommended that schools provide the teachers with periodic educational programs that discuss the emergency interventions required for students with epilepsy, diabetes, and asthma. Recent research findings should be used in planning of this education, and school nurses should participate in an educator capacity. 114