Bronşektazili hastalarda inflamasyon göstergesi olarak exhale nitrik oksit düzeyinin anlamlılığı ve hastalığın yaygınlığı ile korelasyonu
Exhale nitric oxide levels in bronchiectasis
  1. Tez No: 108340
  2. Yazar: SAMİ ŞAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN ÇAPAN, DR. ARZU ERTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Has. ve Göğ. Cerr.Eğt. ve Arş. Hast.
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
VI. ÖZET Bu çalışmada, Ocak 2000 ile Nisan 2001 tarihleri arasında, Ankara Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahi Merkezi'ne başvuran stabil, ek hastalığı olmayan, allerji-atopi anamnezi vermeyen ve steroid kullanmayan 20 bronşektazili hastada exhale nitrik oksit düzeylerine bakıldı, ölçüm esnasındaki ortam nitrik oksit konsantrasyonları kaydedildi. Ayrıca hastaların HRCT'deki bronşektazi bulguları skorlandı, FEVİ (%) ve oksijen saturasyonu (%) değerleri tesbit edildi. Stabil bronşektazili hastalarda inflamasyon göstergesi olarak exNO testinin değerini araştırmak amacıyla, hasta grubun değerleri 10 sağlıklı insanın exNO değerleri ile kıyaslandı. Her iki grupta da exNO değerlerinin oNO konsantrasyonlarından anlamlı derecede etkilendiği gözlendi (hasta grubu p=0,001 r=0,70 kontrol grubu p2 değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı, orta derecede pozitif (r=0,51 p=0,02 ) 4corclasyon mevcuttu. Sonuç olarak exNO değerlerinin oNO değerlerinden etkilenmiş olması nedeniyle, solunum yolu kaynaklı nitrik oksit düzeylerini yansıtmayacağı, bu durumda stabil bronşektazide inflamasyon göstergesi olarak değeri: hakkında mevcut sonuçlarla: Tiet yorum yapılamayacağı kanaatine varıldı. Önümüzdeki yıllarda exhale nitrik oksit testinin 48yöntemiyle ilgili standartlar netleştiği takdirde daha sağlıklı sonuçlar elde edileceği düşünülmektedir. 49
Özet (Çeviri)
VLSUMMARY Twenty patients with stable bronchiectasis applied to the Atatürk Chest Disease and Chest Surgery Center between January 2000 and April 2001 were included in this study. Exclusion criteria were, history of atopy or allergy, history of asthma or other pulmonary and systemic disease, treatment with oral or inhaled glucocorticoids. We have measured exhaled NO which may be an inflammation mediator in patients with bronchiectasis and investigated whether the concentration of exhaled NO is related to the extent of disease as defined by HRCT, lung function tests and blood oxygen saturation. The concentration of NO in ambient air was recorded before each test. The patients exhaled NO levels were compared with ten healthy control subjects.