Bronşektazili hastalarda inhale steroidlerin etkileri
Effects of inhaled steroids in branchiectasis patients
  1. Tez No: 164272
  2. Yazar: AHMET AKIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET SAVAŞ EKİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
IV ÖZET Akın A., Bronşektazili hastalarda inhale steroidlerin etkileri, Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Anabilim Dalı Uzmanlık Tezi, Kırıkkale 2005. Bronşektazi etyopatogenezinde kronik inflamasyon önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışmada bronşektazili hastalarda güçlü antiinflamatuvar ajan olan inhale steroidlerin etkilerini prospektif olarak göstermeyi amaçladık. YRBT ile tanıları konmuş stabil dönemdeki bronşektazili 48 hasta çalışmaya alındı. Uzun etkili bronkodilatör tedavisine ilave edilen lOOOug/gün inhale fiutikazon propiyonat, 8 haftalık periyotlarla çapraz tedavi olarak uygulandı. "Çalışma başlangıcında ve her tedavi döneminin sonunda; hastaların semptom skorları günlük semptom takip formlarıyla ölçüldü. Solunum fonksiyon testleri ölçülerek histaminle bronş provokasyonu yapıldı. Hastaların hayat kalitelerindeki değişiklikleri belirlemek için 'The Saint George Respiratory Questionnaire' (SGRQ) Türkçe versiyonu kullanıldı. Balgam TKF- a ve IL-8 düzeyleri ELİSA kitleri kullanılarak ölçüldü. Toplam 41 (29K/12E) hasta çalışmayı tamamladı. Yaş ortalamaları 46.95il2.26, Ortalama FEV1% değeri 66,78± 17.02 idi. Inhale steroid tedavisiyle: öksürük semptom skorunda steroidsiz tedaviye göre anlamlı iyileşme saptanırken (p=0.001) balgam, nefes darlığı ve wheezingde anlamlı bir değişikliğe rastlanmadı (sırasıyla p=0.189, p=0.241, p=0.277). Ayrıca solunum fonksiyon test parametrelerinde tedaviler arasında istatistiksel anlama ulaşan fark saptanmazken, BPT pozitif olan 13 hastanın PD20 değerlerinde steroid tedavisiyle anlamlı artış görüldü (p=0.007). Günlük balgam miktarı ve TNF-a düzeylerinde steroid tedavisi ile anlamlı değişiklik saptanmadı (p>0.05) ancakIL-8 düzeylerinde anlamlı azalma bulundu (p=0.014).
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Akin A., Effects of inhale steroids in bronchiectatic patients. Kırıkkale University Faculty of Medicine, Department of Pulmonary Diseases and Tuberculosis, Speciality Thesis, Kırıkkale 2005. Chronic inflammation has an important role in etiopathogenesis of bronchiectasis. The aim of this study was to evaluate the effects of inhaled steroids in patients with bronchiectasis in a prospective and crossover study. 48 patients with bronchiectasis at stable period diagnosed by HRCT were included in study. Patients were treated with salmeterol or salmeterol+ 1000 meg/day inhaled fluticasone propionate during 8 weeks. Symptoms scores were calculated by using daily symptom cards. Pulmonary function tests and histamine challenges were performed. The Saint George Respiratory Questionnaire was used to measure quality of life at the end of the each treatment periods. Sputum TNFa and IL-8 levels were measured by ELISA. Overall 41 patients (29 female) completed the study. Mean ages were 46.95±12.26 and mean FEV1% was 66.56±17.02. Cough scores were improved significantly with steroid treatment, but sputum, shortness of breath and wheezing scores didn't change (p=0.001, p=0.189, p=0.241 and p= 0.277, respectively). At the end of the two treatment periods, no significant difference was found in pulmonary function tests. In addition, 13 patients had pozitive histamine challenges and PD20 values were increased with steriod treatment in these patients (p=0.007). Sputum IL-8 levels were significantly decreased (p=0.014) but daily sputum volume and sputum TNF-a levels were not changed with steroid treatment.