KOAH ve astım ayırıcı tanısına statik akciğer volümleri ve diffüzyon kapasitesinin katkısı
Edition to statical lung volume and diffusion capacity to the COPD
  1. Tez No: 108373
  2. Yazar: TÜLAY BİLGEN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MÜZEYYEN ERK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Bu çalışmaya hafif-orta atak ile başvuran ve ayaktan izlenen 24 astımlı ve 20 KOAH'lı hasta ardışık olarak alındı. Ağır atak veya hospitalizasyon gereken hastalar çalışma dışında tutuldu. Hastaların tanısı ve ayırıcı tanısı hekim tarafından yapıldı. Astım, KOAH ayırıcı tanısı için; ATS ilkelerine göre anamnez, kişisel ve ailesel atopi öyküsü, fizik muayene, akciğer grafisi, standart spirometre, akciğer volümleri, diffuzyon kapasitesi, reversibilite testinden yararlanılmıştır. Reversibilite testi 200 mcg salbutamol ölçülü doz inhaler inhalasyonu ile yapılmıştır. Hastaya etkin bir açıklama yapıldıktan sonra salbutamol uygulanmış ve 20 dakika sonra fonksiyonel ölçümler tekrarlanmıştır. Reversibilite kriteri olarak FEVı'de 200 ml'lik artış ve başlangıç değerine göre %12'lik artış kabul edilmiştir (41). Çalışmamızda %20 reversibl KOAH'lı hasta vardır, tersine reversibl hasta oranı yüksek olması gereken astım grubunda ise %21 bulunmuştur. Bu astım için düşük bir orandır. Toraks içi gaz volümü artışı (RV/TLC > 45) olan hastalar astımda %42, KOAH' da %75 bulunmuştur. Tek sefer bronkodilatör uygulamasından sonra bu hastaların astım grubunda %40, KOAH grubunda %14 oranında RV/TLC oranı azalması saptanmıştır. Inspirasyon kapasitesi (IC) değişikliği ise tek sefer bronkodilatör uygulanması ile astımlıların %71 'inde, KOAH'lıların %63'ünde meydana gelmiştir. Diffuzyon değişikliği gösterilememiştir. 4*
Özet (Çeviri)
SUMMARY 24 patients with asthma and 20 patients with COPD presenting with mild to moderate exacerbation of attacks are included to this study. Those were connecutive patients who are followed as outpatient. Patients who presented in severe distress or who needed hospitalization were excluded from the study. The differential diagnosis (COPD us asthma) is made by the primary care physician according to ATS guidance; using history and physical, specific history of atopy, CXR, spirometry, lung volumes, diffusion capacity and reversibility testing (response to bronchodilatör therapy). Reversibility testing is done by using 200 meg salbutamol MDI. After thorough explanation of the resting process, salbutamol is applied via MDI and functional measurements are repeated. Reversibility criteria are accepted as 200 ml increment in FEVi and an %12 increment compared to pretest values. In our study among COPD patients we registered %20 reversibility. Among the asthma patients the reversibility was %21. This is a low rate for asthma. The patients whose the increments of thorax's gas' volumes are, RV/TLC > 45, %42 in asthma, %75 in COPD were found. After the once examinicy of bronchodilatör, %40 decreasement in patients, are asthma and %14, are COPD were seen, at the rates of RV/TLC. The variosy of inspiration capasity (IC), with once examinisy of bronchodilatör, were seen %71 in asthma and %63 in COPD. The variation of diffusion capasity weren't shown. hS