Kamu kesimindeki hizmet içi eğitim programlarının etkinliğinin değerlendirilmesi
- Tez No: 10838
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANJU GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Dünya eğitimcilerinin günümüzde üzerinde en çok durduğu konu yaşam boyu eğitimdir Yaşam boyu eğitimde yeni olan düşünce, eğitimin yaşam boyu sürdürülmesinden çok, yaşamın her alanında ortaya çıkan bu tür eğitim etkinliklerine sistemli bir bütünlük kazandırma düşüncesidir. Hizmet içi eğitim de, yaşam boyu eğitim içinde yer alan bir alt süreçtir. Kamu kurumlarındaki herhangi bir hizmet içi eğitim programının uygulamada daha iyi bir ürün verebilmesi için, tüm ilgililerin katılımının sağlanabileceği bir araştırma sürecinin oluşturulması gereklidir. Bu araştırmanın temel amacı; Türk kamu kesimini oluşturan Başbakanlık, Bakanlıklar ve bunlara bağlı kuruluşlar, Kamu İktisadi Teşebbüsleri ile özerk tarafsız nitelik taşıyan kuruluşlarda çalışan yönetici ve uzman görüşleri doğrultusunda hizmet içi eğitim programlarının etkinliğini değerlendirmek ve bu etkinliklerin nasıl bir yönelim içinde bulunduğunu belirlemektir. Araştırma sonunda kamu kesimindeki eğitim araç ve gereçlerinin sayısı yetersiz olup, bu yetersizlik çalışanlarca fiziksel ortamla ilgili en önemli sorun olduğu, genel bütçeden ayrılan miktarın hizmet içi eğitim programlarının yürütülmesi için oldukça yetersiz kaldığı, eğitim birimlerinde çalışan personel sayısı, kurumdaki personel sayısına oranlandığında yetersiz olduğu, öğretim sırasında ise farklı yöntemler kullanılsa da takrir yöntemine sıkça başvurulduğu, emekliliğe hazırlık eğitimi konusunda çalışmaların yetersiz olduğu, programlara devamda sorunlar yaşandığı, eğitim etkinliklerinin daha iyi yürütülebilmesi için uzman yetiştirme modeli olarak kurum etkinlikleriyle ilgili bir alanda lisans eğitimi görenlere eğitim bilimlerinde lisansüstü eğitim yaptırma modeli benimsendiği, kamu kesiminde gerek eğitici personel gerekse eğitim uzmanı ihtiyacı yükseköğretim kurumlarından çok kurum içinden karşılanmaktadır. Eğitici personelin nitelik ve nicelik yönlerinden yetersizliği ise, hizmet içi eğitim programlarının yürütülmesinde sorun yaşandığı, uzmanların gerek çalışma yaşamları gerekse eğitim birimlerindeki çalışma süreleri açısından yöneticilerden daha az kıdeme sahip oldukları ve bu kişilerin uzman niteliklerine sahip olmalarına karşın yasal düzenlemelerin yetersizliğinden dolayı daha çok memur kadrosu altında istihdam edildiği, kamu kesimindeki eğitim birimlerinin en önemli görevi; program hazırlama, düzenleme ve geliştirme olarak bulunurken, bir eğitim uzmanının temel görevi program geliştirmeden çok program hazırlama ve düzenleme olarak belirlenmiştir. Uzman personelin niteliksel seçimine özen gösterilmeyişinde, eğitim birimlerinin yeterli düzeye ulaşamamasının en büyük etken olduğu, eğitim ihtiyacının saptanması ve içeriğin belirlenip düzenlenmesinde eğitim biriminin görüşlerinden çok üst yönetim kademesinin görüşlerinden yararlanıldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important issues that the world's educators focus on today is lifelong education. The innovative idea in lifelong education is not the lifelong continuation of education, but the idea of ensuring a systematic comprehensiveness to such educational activities that arise in all areas of life. In-service training is a sub-process that takes place within lifelong education. For any in-service training program in public institutions to yield a better product in practice, it is necessary to establish a research process in which the participation of all interested parties can be ensured. The main purpose of this study is to evaluate the effectiveness of in-service training programs in line with the opinions of managers and experts working in the Prime Ministry, Ministries and their affiliated organizations, Public Economic Enterprises, and autonomous impartial organizations that constitute the Turkish public sector and to determine the orientation of these activities. As a result of the research, it is determined that the number of educational tools and materials in the public sector is insufficient, this inadequacy is considered the most important problem related to the physical environment by the employees, the amount allocated from the general budget is rather insufficient for the execution of in-service training programs, the number of personnel working in the training units is insufficient compared to the number of personnel in the institution, the direct instruction method is frequently used during teaching although different methods are tried, efforts on education for retirement preparation are unsatisfactory, there are problems in adherence to programs, graduate education in educational sciences is adopted as the model of expert training for those undergoing undergraduate studies in a field related to institutional activities with the aim of carrying out educational activities better, and that the need for both educational personnel and educational specialists in the public sector is met from within the institution rather than from higher education institutions. It was also determined that the inadequacy of the training personnel in terms of quality and quantity is due to problems in the execution of in-service training programs and the fact that the experts have less seniority than the managers in terms of both their working lives and the working hours in the training units, in addition to the fact that these people are employed as civil servants due to inappropriate legislations even though they possess expert qualifications. While the most important task of education units in the public sector is found to be program preparation, arrangement, and development, the main task of an education specialist is determined as program preparation and regulation rather than program development. It was also arrived at the conclusion that the deficiency of the training units to reach an adequate level was the biggest factor in the inattentive qualitative selection of the expert personnel, and that the opinions of the senior management level were more considered than the opinions of the training unit in determining the training needs and specifying and organizing the training content.