Entübasyonun hastane enfeksiyonları üzerine etkisi
The impacted of intubation on nosocomial infections
- Tez No: 108381
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLER AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 693
Özet
5.ÖZET Literatürde Yoğun Bakım Üniteleri (YBÜ), hastanede yatan tüm hastaların küçük bir bölümünü kapsamasına karşın hastane enfeksiyonlarının yaklaşık % 25'inin gözlendiği alanlar olarak belirtilmektedir. Genellikle altta yatan hastalığın ciddiliği, uygulanan (entübasyon, intravenöz kateterizasyon, üriner kateterizasyon gibi) çeşitli invaziv girişimler vb. hazırlayıcı faktörlere bağlı dirençli patojenlerin etken olduğu sistemik enfeksiyonların, hastanın yaşamını tehdit ettiği ayrıca hastanede kalış süresinin uzamasına ve hastane maliyetinin artmasına neden olduğu ifade edilmektedir (7,13,41,44,50). invaziv bir işlem olan entübasyonun, YBÜ'nde yaygın olarak kullanıldığına ve yaşamın sürdürülmesinde etkin bir uygulama olduğuna dikkat çekilmektedir (49,63). Bu çalışmada; YBÜ'nde en az üç gün süreyle orotrakeal entübe olarak kalabileceği düşünülen elli hastadan mikrobiyolojik inceleme için ilk 24 saat ve 72 saat sonra endotrakeal aspirat örnekleri alınmış ve kültür sonuçlan arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. İstatistik değerlendirme yüzde, ki-kare ve Mc Nemar testleri kullanılarak yapılmıştır. Mekanik ventilasyon uygulanan entübe hastalarda nozokomiyal pnömoni ile ilişkili patojen ajanlarla hızla kolonizasyon oluştuğu, yaygın patojenler arasında Pseudomonas, Klebsiella, Staphylococcus, Acinetobacter'in yer aldığı gözlenmiş ve entübasyonun nozokomiyal pnömoni gelişiminde önemli bir risk faktörü olduğu belirlenmiştir. 60
Özet (Çeviri)
6.SUMMARY In spite of the fact that Intensive Care Units (ICUs) covers small portion of in patients staying in hospital, in literature, it is specified that approximately 25% proportion of infections occurs here. In general under laying illness seriousness (such as intubation, intravenous catheterization, urinary catheterization etc) various invasive procedures and pathogens being resistant depending on preparatory factors having effects, systemic infections threaten life of patient and in addition cause extension of staying period in hospital and increase costs of hospital (7,13,14,44,50). Attention has been drawn to the fact that intubation as invasive process in applied wide spread in ICUs and on effective application for survival (49,63). In this study samples of endotracheal aspirate (within 24 hours and after 72 hours) have been taken from fifty patients for microbiologic examination considered to be able to stay at least three days in ICU as orotracheal intubation and relations between culture results have been evaluated. Statistical evaluation was performed using percentile, chi-square test and Mc Nemar's test. In patients to whom mechanical ventilation applied and who are under tube colonization has been formed in pathogen agents related to nosocomial pneumonia very fast and the followings are included in wide spread pathogens, Pseudomonas, Klebsiella, Staphylococcus, Acinetobacter and it has been specified that intubation is an important risk factor in development of nosocomial pneumonia. 61