Huzurevlerinde yaşayan yaşlı bireylerin algıladıkları yalnızlık duyguları ve yaşam kaliteleri üzerine etkileri
The feeling of loneliness in elderly people living in nursinghomes and effects of feeling loneliness on their quality of life
  1. Tez No: 108380
  2. Yazar: EBRU AKGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NESRİN AŞTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
45 7.0ZET Araştırma, huzurevlerinde yaşayan yaşlı bireylerin algıladıkları yalnızlık duygularının yaşam kaliteleri üzerine etkilerini değerlendirmek üzere tanımlayıcı ve ilişki arayıcı bir çalışma olarak planlanmıştır. Araştırmanın örneklemini olasılıksız örneklem yöntemiyle ile seçilen Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğü'ne bağlı resmi ve özel huzurevlerinden Bahcelievler Huzurevi 'den 45, İç İşleri Bakanlığına bağlı Darülaceze Müessesesi'nden 39 kişi, Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü'ne bağlı, Etiler Dinlenme ve Bakımevi'den 40 kişi, KASEV Dinlemne ve Bakımevi'nden 38 kişi olmak üzere toplam 161 sakin oluşturmaktadır. Araştırmada, araştırmacı tarafından literatür çalışması yapılarak oluşturulan 20 maddeyi kapsayan anket formu ile, 20 maddelik Likert tipi UÇLA Yalnızlık Skalası ve 36 maddelik SF 36 skalası kullanılmıştır. Araştırma için örneklemi oluşturan kurumlardan gerekli izin alınmış, anketler her huzurevinde sakinler ile yapılan etkileşim ve öngörüşme sonrası bizzat araştırmacı tarafından doldurulmuştur. Araştırma sonucunda elde edilen veriler, SPSS paket programı ile bilgisayarda değerlendirilmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre yaşlı bireylerin çoğunluğunun düşük derecede yalnızlık hissettikleri (% 50.3 ),eğitim düzeyinin ( okur yazar olmayan bireylerin yalnızlık puan ortalamaları X = 50.8 ), sosyal güvencenin ( sosyal güvencesi olmayan bireylerin yalnızlık puan ortalamaları X= 50.96) ve etkinlik durumunun ( grup etkinliği olmayan bireylerin yalnızlık puan ortalaması X=40.88, bireysel etkinliği olmayan bireylerin yalnızlık puan ortalaması 51.23 ) yalnızlığı doğrudan etkilediği görülmüştür. Genel olarak yaşam kalitesi alt ölçekleri puanlanna bakıldığında, eğitim düzeyinin, kronik hastalıkların, yaşam kalitesini etkilediği bulunmuştur. Yalnızlıkla yaşam kalitesi hissiyle fiziksel fonksiyon, genel sağlık algısı, vitalite ve mental sağlık alt ölçek puanları arasında negatif anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
46 SUMMARY The research has been planned as a descriptive and correlation determinative study to evaluate the feeling of loneliness in elderly people living in nursinghomes and effects of feeling loneliness on their quality of life. The sampling pool is composed of 161 people including 45 from Bahçelievler Nursing Home under control of“Social Services Headquarters (Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğü)”, 39 from Darülaceze Institution under control of Internal Affairs Ministry, 40 from Etiler Nursing Home under control of Retirement Fund Headquarters and 38 from KASEV Nursing Home. In the research, an interview Form, UCLA Loneliness Scale and SF 36 Scale were used for collecting data.The required permission for the research has been taken from the institutions included in the sample pool. The researcher herself fills the surveys after the interactions and interviews with the people at each nursing home. The data yielded after the research has been evaluated with SPSS software. According to the research results it is observed that the majority of the elderly people feels low-level loneliness (50.3 %), and the education level ( the loneliness score avarage of people who daesn't know reading and writing is 50.8 ), the existence of social security (the loneliness score avarage of people who daesn't have social security is 50.96) and the activity level (the loneliness score avarage of people who daesn't have group activity is 40.88 and the loneliness score avarage of people who daesn't have personal activity is 51.23) affects loneliness directly. When considering the low scale scores of quality of life it is found that education level and chronic diseases affects quality of life. Negative correlation is obtained between feeling of loneliness and the low scale scores of quality of life including physical functioning, general health perception, vitality and mental health.