Gebeliğin cinsel yaşam üzerine etkilerinin belirlenmesi
Effects of pregnancy on the sexual life
- Tez No: 108384
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NEZİHE BEJİ (KIZILKAYA)
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
8. ÖZET Gebeliğin cinsel yaşam üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılan çalışmamız tanımlayıcı araştırma özelliğindedir. Araştırmacı tarafından cinsel işlevin evreleri doğrultusunda geliştirilen görüşme formu, gebelere birebir görüşme yöntemi uygulanarak doldurulmuştur. Ocak 2000 - Ağustos 2000 tarihleri arasında yapılan çalışmanın örneklemini İ. Ü İstanbul Tıp Fakültesi Antenatal Bakım Poliklinği' ine başvuran ve araştırmaya katılım kriterlerine uyan 1 50 gebe oluşturmuştur. Yaş ortalaması 27.81 ± 5.72 olan gebelerin çoğunluğunun 19 - 29 yaş grubunda olduğu belirlenmiştir. Gebelerin % 40' inin ilkokul mezunu ve % 65.3' ünün ev hanımı olduğu saptanmıştır. Gebelerin % 53.3' ünün 2 yıldan daha az süredir evli oldukları, % 48.7' sinin ilk gebeliği olduğu belirlenmiştir. Gebelerin % 74' ü gebelikte cinsel yaşam olabileceğini ifade etmiştir. Gebelerin % 35.3' ü gebelik boyunca görünümlerinde oluşan değişiklikleri normal olarak belirtmiştir. Ayrıca gebelerin % 40.9' u ise eşlerinin kendisini güzel bulduğunu ifade etmişlerdir. Gebelik aylan ilerledikçe cinsel ilişki pozisyonlarından erkek üstte pozisyon azalmış, ilişkide bulunmama oranı artmıştır. Gebelerin cinsel ilişkide bulunma sıklığı, gebelik aylan ilerledikçe gebelik öncesine kıyasla azalmıştır. Gebelikte cinsel istek duyma sıklığı birbirini izleyen herbir trimasterde azalmış, özellikle hiç cinsel istek duymama oranı artmıştır. Aynca gebelerin yaş ve evlilik süreleri arttıkça cinsel ilişkide bulunma sıklığı ve cinsel istek duyma sıklıklarının azaldığı bulunmuştur. Gebelik aylan ilerledikçe cinsel ilişkiyi isteyerek kabul oranı azalmış, isteksizce kabul ve sıklıkla red oranı artmış ve çiftin karşılıklı ilişki istemedikleri belirlenmiştir. Evlilik süresi cinsel ilişkiyi kabul durumunu olumsuz etkilemiştir. Gebelik öncesinde cinsel ilişkiyi çoğunlukla eşler eşit sıklıkta başlatıyorken birbirini izleyen herbir trimasterde genellikle erkeğin cinsel ilişkiyi başlattığı bildirilmiştir. 96Gebelik aylan ilerledikçe cinsel işlevin uyarılma evresinin tüm aşamalarında bir azalma olduğu bulunmuştur. Gebelikte eşlerin ereksiyon problemleri yaşamadıkları belirlenmiştir. Gebelik aylan ilerledikçe, cinsel birleşme süresinin gebelik öncesine kıyasla azaldığı belirlenmiştir. Gebelerin vaginal kuruluk durumu trimasterler arasında farklılık göstermezken gebelik öncesine göre azalmıştır. Gebelik aylan ilerledikçe, gebelerin koitus sırasında daha fazla ağn deneyimledikleri bulunmuştur. Gebelerde birbirini izleyen herbir trimasterde orgazm olmama oranının arttığı belirlenmiştir. İleri yaşta olan gebelerin daha az orgazm olduğu saptanmıştır. Gebelik aylan ilerledikçe gebe ve eşinin cinsel yaşamdan memnuniyetlerinin azaldığı bulunmuştur. Gebelikte cinsel ilişki sırasında yaşanan sorunların sırasıyla bebeği kaybetme korkusu, isteksizlik ve yorgunluk olduğu belirlenmiştir. Bu sorunlara çözüm olarak, gebelerin büyük çoğunluğunun (% 40) cinsel ilişkiyi kısıtlama yoluna başvurduktan belirlenmiştir. 97
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY This is an experimental study which was done to determine the effect of sexual life over pregnancy. Questionary form which was based on phases of sexual response was prepared by the investigator by direct meeting with pregnants. The study was formed by ISO pregnants who were selected according to investigation criterias and admitted to Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine Antenatal Care Clinic between January 2000 to August 2000. The study determined these results; the avarage age of pregnants is 27.87 ± 5.72 and most of them are between 19-29 age group. 40% of pregnants is graduated from primary school, 65.3% of them is housewife, 53.3% of them is married less than 2 years and 48.7% of them is the first pregnancy. 74% of pregnants stated the possibility of sexual life during pregnancy. 35.3% of them answered normal changes while asked what about the physical changes during pregnancy and 40.9% of them told that they are still beautiful according to then- husbands. The rate of man on the top position is decreased and the rate of do not making sex is increased in pregnancy progressed. Sexuality frequency is decreased in pregnancy progressed due to before pregnancy. The frequency of sexual desire is decreased in each trimester and sexual undesire frequency is especially increased. Besides it was determined that sexual frequency and sexual desire frequency is decreased when the age and mariage period of the pregnants are increased. When the pregnancy progresses, the desire acceptance rate of sexuality decreased and undesired acceptance rate and refused rate of sexulity is increased. So, it was determined both of the couple do not desire sexuality when the pregnancy progresses. The acceptance rate of sexuality is effected negatively from the marriage period. It was stated that before the pregnancy, sexuality is started by each side of couple equally but during pregnancy, the sexuality increasingly in each trimester is started by men. 98It was found that while the pregnancy progresses, all steps of the phase of sexual response excitement is decreased. There is no erection problem during pregnancy according to the study. As pregnancy progresses, duration of coitus is decreased when compared with before pregnancy. There is no difference between vaginal dryness in each trimester but the vaginal dryness is decreased compared with before pregnancy. It was determined that pregnants feel more pain during the coitus while the pregnancy progresses. It is stated that the rate of not being orgasm in following each trimester is decreased. It is also stated that the older pregnants in the study feel less orgasm. The fear of harm fetus, to undesire and being tired were found problems during sexuality as a result of study. It was stated that most of the pregnants (40%) restrict the sexuality to solve these problems. 99