Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde sütü kısmen ya da tamamen kesilmiş annelerde relaktasyon eğitimi
Relactation education in the mothers of NICU babies with partial or complete lactation failure
  1. Tez No: 108383
  2. Yazar: SEVİL ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLAY GÖRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 626
Özet
6. ÖZET YENİDOĞAN YOĞUN BAKIM ÜNİTESİNDE SÜTÜ KISMEN YA DA TAMAMEN KESİLMİŞ ANNELERDE RELAKTASYON EĞİTİMİ Amaç: Çalışma, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde sütü kısmen ya tamamen kesilmiş annelerde süt üretimini yeniden sağlamak ve verilen relaktasyon eğitiminin etkisini araştırmak amacıyla gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Î.Ü. Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde Mart 2000 - Ocak 2001 tarihleri arasında çalışmaya katılmayı kabul eden, sütü kesilmiş 15 annede yapıldı. Anne ve bebeklerin tanıtıcı özellikleri, memede problem varlığı, bir öğündeki süt miktarı, günlük emzirme sıklığı, sütün bebeğe verilme şekli,“Emzirme Gözlem Formu”ile doğru emzirme puanlan ilk karşılaşmada, birinci ve ikinci haftanın sonunda değerlendirildi. Ünitedeki tüm hemşireler, çalışmanın başlangıcında relaktasyon yöntemleri konusunda eğitilmişlerdi. Günlük süt sağma sıklığı, emzirme sıklığı, bir öğündeki süt miktarı ve emzirme gözlem puanlarının istatistiksel karşılaştırması eşleştirilmiş t testi, Friedman Two- Way Anova ve Wilcoxon testi kullanılarak bilgisayarda SPSS ile yapıldı. Bulgular: Bebeklerin tamamı riskli yenidoğan grubunda olup, annelerin yaş ortalamaları 27.9 + 6.2 yıl, bebeklerin doğum tartısı ortalamaları 2334 g. ± 1046 g., postnatal yaş ortalamaları 27.9 ± 12.1 gün idi. Relaktasyon eğitimi öncesi ve sonrası annelerin doğru emzirme puanlarında anlamlı artış sağlandı(p =.023) ve annelerin süt miktarlarında istatistiksel olarak ileri derecede anlamlılık görüldü(p =.000). Annelerin %73,3'ünde tam, %13,3 annede kısmi relaktasyon sağlandı. %13,3 annede ise basan sağlanamadı. Sonuç: Bebekleri yoğun balom ünitesinde yatmakta olan ve sütü kısmen ya da tamamen kesilen annelerde gerekli destek, danışmanlık ve eğitim hizmeti verildiğinde relaktasyon önemli ölçüde sağlanabilmektedir. 55
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY RELACTATION EDUCATION IN THE MOTHERS OF NICU BABIES WITH PARTIAL OR COMPLETE LACTATION FAILURE Aim: To investigate the effect of lactation education on the success of relactation in mothers of high-risk babies staying in the NICU Methods: The study was undertaken in the Neonatology Division of the Department of Pediatrics of Istanbul Medical Faculty between March 2000 and January 2001. A total of 15 mothers with lactation failure accepted to participate in the study. The NICU nurses were informed about methods of relactation before the study has started. The characteristics of the mothers and their infants, breast problems, amount of breastmilk, frequency of breatfeeding, method and frequency of expressing milk, method of enteral feeding(tube, cup or bottle) were noted and by using“Breastfeeding Observation Form”breastfeeding technique of mothers were assessed. The assessments were made before education, at the end of the first week and at the end of the second week. Paired t-test, Friedman Two-Way Anova and Wilcoxon test were used for statistical evaluation using SPSS program. Results: Mean age of the mothers was 27.9 ± 6.2 years, mean birthweight of the newborns was 2334 ± 1046 g., mean postnatal age at the entry in the study was 27.9 ± 12.1 days. The increase in the amount of breastmilk was highly significiant(p=.000) as was the increase in the success of breastfeeding technique before and after relactation education(p=.023). Complete relactation was achieved in 73.3% and partial relactation in 13.3% of the mothers whereas relactation was unsuccessful in 13.3%. Conclusion: Relactation in mothers with partial or complete lactation failure whose babies are staying in the NICU, is frequently possible if appropriate counselling, support and education are provided. 56