Koroner arter hastalarında risk faktörlerini azaltmaya yönelik sağlık eğitiminde hemşirenin rolü
The role of nurse on reducing the risk factors of patients with coronary artery disease
  1. Tez No: 108385
  2. Yazar: TUNA ÜNSAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZEHRA DURNA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
109 ÖZET Araştırma KAH'nda risk faktörlerini azaltmaya yönelik eğitimi planlamak, risk faktörleri ve morbidite özellikleri doğrultusunda planlanan sağlık eğitiminin sağlık davranışlarına etkisini değerlendirmek amacıyla deneysel bir çalışma olarak planlanmıştır. Araştırma grubuna, 01.06.2000-01.12.2000 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı kardiyoloji polikliniğine başvuran, 30- 69 yaş grubunda, en az ilkokul mezunu, görüşmeyi kabul eden 50 deney 65 kontrol olmak üzere toplam 115 hasta dahil edilmiştir. Deney grubundaki hastalarla ilk karşılaşmada anket formu ( I. Kişisel özellikler, II. KAH risk faktörleri tanılama formu, III. Hasta bilgi formu), Framingham risk skorlaması, Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği uygulanarak, AHA'nın risk azaltma girişimleri izlem kriterleri doğrultusunda KAH risk faktörlerini azaltmaya yönelik bireysel eğitim, ilgili eğitim kitapçıklan verilmiş ve bireysel görüşme yapılmıştır. 3. ayda deneklerle tekrar görüşülmüş, önerilere uyulup uyulmadığı değerlendirilerek deneklerin sorulan araştırmacı tarafından cevaplandırılmıştır. Aralardaki zaman diliminde de deneklere araştırmacının ev ve iş telefonları verilerek kolayca ulaşılması sağlanmıştır. 6 ay sonra kişisel özellikler dışındaki tüm formlar hastaya yeniden uygulanmıştır. Eğitim yapılmayan kontrol grubunda değerlendirmeler aynı olmuştur. Araştırmada kullanılan Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışlan Ölçeğine ilişkin güvenirlik çalışması yapılmıştır. Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışlan Ölçeğine ilişkin Cronbach oc katsayısı alt gruplar için 0.22-0.75 arasında, ölçek için ise 0.74 olarak belirlenmiştir. Hastalann kişisel özellikleri değerlendirildiğinde; %70.4'ünün erkek, %54.8'inin 60-69 yaş grubunda yer aldığı, % 59.1 'inin ilkokul mezunu olduğu, %92.2'sinin evli olduğu, %25.2'sinin ev hanımı / emekli olduğu, %96.5'inin herhangi bir sağlık güvencesi olduğu, %45.2'sinin aylık gelirinin 100-200 milyon olduğu belirlenmiştir. Hastalann risk faktörlerine ilişkin özellikleri değerlendirildiğinde; %60.9'unda I. derece yakınlannda KAH hikayesi olduğu, %54.8'inde hipertansiyon olduğu, %59.1'inin sigarayı bıraktığı, %71.3'ünün alkol kullanmadığı, %53'ünün koroner risk yüzdesinin %20-40 grubunda yer aldığı, %27'sinin obez olduğu, %74.8'inin A tipi kişilik özellikleri taşıdığı, %51.3'ünün düzenli egzersiz yaptığı belirlenmiştir.110 Hastaların eğitim öncesinde Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları erkeklerde kadınlara göre, 49 yaş ve altı grupta 50-69 yaş grubuna göre, ilk orta ve yüksekokul mezunlarında okur yazar gruba göre, memurlarda diğer meslek gruplanna göre, aylık geliri 200 milyonun üzerinde olan grupta aylık geliri 100 milyonun altında gelire sahip olan gruba göre daha yüksek bulunmuştur. Eğitim sonrasında Deney grubu hastaların (kişilerarası destek hariç) Sağlık davranışlarında kontrol grubuna oranla düzelme görülmüştür. Eğitim sonrasında deney grubu hastalann risk faktörleri, diyet, egzersiz, ilaç- sağlık kontrolüne ilişkin bilgi düzeyleri kontrol grubuna oranla artmıştır. Eğitim sonrasında deney grubu hastalarda total kolesterol, LDL kolesterol düzeyleri, beden kitle indeksi, SKB ve DKB ortalamaları azalmış, HDL kolesterol düzeyleri artmıştır. Uygulanan eğitimden yararlanma oranı deney grubu hastaların yaşı, cinsiyeti, öğrenim durumu, meslek ve gelir gibi değişkenlerle karşılaştırılmıştır. Deney grubu hastalarda cinsiyet, yaş, öğrenim durumu, meslek ve gelir düzeyleri kendi içinde karşılaştırıldıklarında, toplam bilgi puanları, diyet ve ilaç-sağlık kontrol düzeylerinin eğitim sonrasında yükseldiği, risk faktörleri ve egzersiz düzeylerinin ise daha az yükseldiği belirlenmiştir. Bu da bize eğitim bilgi düzeyini arttırmada etkin bir yöntem olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak; Eğitimin KAH'nda yaşam şekli değişikliğinin sağlanması, sağlık davranışlarının kazandırılması, sağlığın sürdürülmesi ve geliştirilmesi açısından önemi vurgulanmaktadır. Kardiyak risk faktörlerine yönelik varolan yazılı kaynakların ( hasta eğitim kitapçıkları) ve hastalardaki eğitimin başansını değerlendiren ölçeklerin (sağlıklı yaşam biçimi davranışları ölçeği gibi) kullanımı, eğitimin başarıya ulaşmasında ve sonucu değerlendirmede önemli araçlar olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The research project was planned as an experimental study for coronary artery disease patients to reduce the risk factors for the education planning and to evaluate the effect on health behaviours of the health education which was planned for risk factors and morbidity characteristics. The patients who applied to outpatients' clinic in Cardiology Department at Trakya University Hospital, in 01.06.2001 - 01.12.2001, aged 30-69, at least primary school graduate, accepted to be interviewed with as 50 experiment 65 control and total 115 patients were included in this research group. At the first meeting with the patients in experimental group, a questionnaire ( I. Personal particulars, II. CAD Risk factors assesment form, III. Patient Identify Form), Framingham Risk Scores, by applying Health Promotion Life- Style Profile (HPLP) scale, according to Reducing Risk Attempts Criteria of American Heart Assosiation (AHA), education about the reducing coronary artery disease (CAD) risk factors, educational books on these subjects were given and the patients were interviewed again and it was evaluated whether they obeyed the advice or did not, and their questions were answered by the researcher. In the intervals of the period the researcher's home and job telephones were also given to the subjects. 6 months later, apart from personal particulars, all forms were applied to the patients again. The evaluations in the control group to whom the education wasn't given were the same. The use of ttie HPLP in the study, appropriate tests of validity tests were performed. The Cronbach alpha validity coefficients for various subgroups of the HPLP varied between 0.74-0.83; the scale coefficient was 0.75. On patients' particulars being evaluated it was determined that those of 70.4 % were men, 54.8 % were between ages of 60-69, 59.1 % had primary school education, 92.2 % were married, 25.2% were housewives/retired, 96.5% had an insurance, 45.2 % had a 100- 200 milion monthly incomes. On patients' particulars with risk factors being evaluated; it was determined that those of 60.9% had CAD family history positive, 54.8% had hypertension, 59.1% gave up smoking, 71.3% didn't drink alcohol, 53% were placed in the coronary risk ratio of 20-40% group, 27% were obese, 74.8% had a A type personality, 51.3% did exercises regulary.112 Before the patients' education, HPLP of men were higher than womens', 49 age and under 49 age group than 50-69 age group, primary, secondary and higher school graduates than literates, civil servants than other proffessionals group, those with monthly incomes 200 million and over 200 million than those with monthly incomes 100 million and under 100 million. After the education, more improvement was seen in health behaviours of the patients in the experimental group ( except the interpersonal support) than control group. After the education, risk factors, diet, exercise, drug-health control about knowledge levels of experimental group patients increased more than control group. After the education, total cholesterol, LDL cholesterol levels, body mass index, sistolic blood pressure and diastolic blood pressure averages decreased, HDL cholesterol levels increased in patients of experimental group. The ratio of the use of the given education was compared with the variables such as, sex, education, occupation and income of experimental group. In the experimental group when sex, age, education, occupation and income were compared in themselves; It was determined that total knowledge levels, diet, and drug- health control levels increased after the education, risk factors and exercise levels increased less. This shows us that it is an effective method to increase the educational knowledge levels. Consequently; the importance of education must be emphasized in these ways such as providing life style changes in CAD, being acquired health behaviours, keeping health and health promotion. The use of written sources for cardiac risk factors ( patients education books) and scales ( such as HPLP) evaluating educational success in patients are seen to be important means in education to reach success and evaluations of the results.