Acil servise başvuran 65 yaş üstü hastaların mental durum değerlendirmesinde standardize mini mental test ve brife mental state examination'ın karşılaştırılması
Comparison of standardized mini mental test and brife mental state examination in evaluation of mental status in elderely patients referred to emergency department
- Tez No: 108409
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖZGÜR KARCIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İlk ve Acil Yardım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Acil serviste özel bir populasyon olan yaşlı hastaların mental durum değerlendirmeleri fizik muayeneleri kadar önemlidir. Yaşlı hastalarda sık görülen kognitif bozuklukların erken saptanması ve tedavi edilebilmesi için acil serviste kısa, kolay uygulanabilen, standart bir testin kullanılması önem kazanmaktadır. Bu çalışmada bu özellikleri taşıyan bir test saptamak amaçlanmıştır. Bu prospektif çalışmada 1 Ağustos- 30 Kasım arasında acil servise başvuran 65 yaş üzerindeki ardışık 300 hastaya BMSE ve SMMT testleri uygulanmıştır. Test skorları acil hekiminin mental durum yargısı ile karşılaştırılmıştır ve uyumu araştırılmıştır. 2 ay sonra 110 hastaya aynı testler tekrar uygulanarak skor farklarının prognoza etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Elderly patients constitute a discrete population in the emergency department (ED). Assessment of mental status is of utmost importance in these patients. Standardized tests applied briefly and easily are beneficial in order to identify and treat cognitive disorders of elderly. This study aims to devise a test with these features. This prospective study enrolled 300 consecutive ED patients over 65 years of age between August 1st and November 30th, 2000. All patients were given a rough assessment of mental status and underwent BMSE and SMMT. Test scores were compared with the pre-test clinical judgement of the physician and correlations were calculated. After two months tests were repeated for 1 10 of the patients and the relation of the difference values with prognosis were evaluated.