Acil serviste kritik hastalarda skorlamalar ve ultrasonografik değerlendirmenin prognostik değeri
Prognostic value of scoring systems and ultrasonographic evaluation in critically ill patients in the emergency department
  1. Tez No: 870058
  2. Yazar: SÜREYYA TUBA FETTAHOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, acil servise başvuran kritik hastalarda kullanılan acil skorlamaları (REMS, MEWS, HOTEL) ve yatak başı ultrasonografi ile yapılan Vena Cava İnferior kollapsibilitesi ve Ejeksiyon Fraksiyonu değerlendirmelerinin prognostik değerlerini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli, prospektif ve kesitsel olarak planlanan çalışmaya, S.B.Ü İstanbul Kanuni Sultan Süleyman E.A.H acil servise başvuran ve kritik bakı ünitesinde takip edilen 18 yaş ve üstü hastalarda REMS, MEWS ve HOTEL skorlamaları hesaplandı. Yatak başı ultrasonografi ile Vena Cava İnferior kollapsibilitesi ve Ejeksiyon Fraksiyonu acil hekimi tarafından değerlendirildi. Sürekli değişkenlerin karşılaştırılmasında, iki grup karşılaştırmalarında bağımsız örneklem t testi ve Mann-Whitney U testi, üç ve daha fazla grup karşılaştırmalarında ise One-way ANOVA ve Kruskal-Wallis testleri kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya 01.10.2022-01.10.2023 tarihleri arasında dahil edilen toplam 59 kritik hastanın yaş medianı 71.36 olup, %49.2'si kadın ve %50.8'i erkektir. Medikal geçmişte en yaygın rahatsızlıklar hipertansiyon (%52.5) ve diabetes mellitus (%35.6) olarak tespit edilmiştir. Başvuru şikayetleri arasında en sık görülenler nefes darlığı (%49.2) ve genel durum bozukluğu (%18.6) olmuştur. Hastaların %45.8'i hastane yatışı sonrasında yaşamını yitirmiştir. Mortalite ile sistolik tansiyon (p=0.021) ve solunum sayıları (p=0.021) arasında anlamlı korelasyon bulunmuştur; mortalite grubunda sistolik tansiyon median değeri 110 mmHg iken, hayatta kalan grubunda 142 mmHg olarak bulunmuştur. Solunum sayısı ise mortalite grubunda median değeri 22 iken, hayatta kalan grubunda 20 olarak bulunmuştur. Yaş (p=0.867), diastolik tansiyon (p=0.171), nabız (p=0.076), ateş (p=0.170) ve SPO2 (p=0.160) değerleri ile mortalite arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Skorlama sistemleri incelendiğinde, GKS (p=0.002) ve AVPU skorları (p=0.003) sağ kalım grubunda istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to examine the prognostic significance of emergency scoring systems (REMS, MEWS, HOTEL) utilized in critically ill patients presenting to the emergency department, alongside assessments of Inferior Vena Cava collapsibility and Ejection Fraction conducted through bedside ultrasonography. Materials and Methods: A prospective cross-sectional study was conducted at S.B.Ü Istanbul Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital, involving patients aged 18 and above who presented to the emergency department and were subsequently followed up in the critical care unit. The REMS, MEWS and HOTEL scores were calculated for each patient. Bedside ultrasonography was performed by emergency physicians to assess Inferior Vena Cava collapsibility and Ejection Fraction. Continuous variables were compared using independent sample t-tests and Mann-Whitney U tests for two-group comparisons and One-way ANOVA and Kruskal-Wallis tests for comparisons involving three or more groups. Results: Between October 1, 2022, and October 1, 2023, a total of 59 critical patients were included in the study, with a median age of 71.36 years. Of these patients, 49.2% were female and 50.8% were male. The most common medical conditions in their medical history were hypertension (52.5%) and diabetes mellitus (35.6%). Among the presenting complaints, dyspnea (49.2%) and altered mental status (18.6%) were the most frequent. 45.8% of the patients had deceased following hospital admission. A significant correlation was found between mortality and systolic blood pressure (p=0.021) and respiratory rate (p=0.021); the median systolic blood pressure in the mortality group was 110 mmHg, compared to 142 mmHg in the surviving group. The median respiratory rate was 22 in the mortality group and 20 in the surviving group. There was no significant difference in mortality regarding age (p=0.867), diastolic blood pressure (p=0.171), pulse rate (p=0.076), fever (p=0.170), and SPO2 (p=0.160). Upon examining the scoring systems, Glasgow Coma Scale (GCS) (p=0.002) and AVPU scores (p=0.003) were found to be significantly higher in the survival group.