Deneysel hemorajik şok modelinde kullanılan resusitasyon sıvılarının biyokimyasal parametreler ve serbest oksijen radikalleri üzerine etkileri
  1. Tez No: 108410
  2. Yazar: AYŞEGÜL BAYIR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. ERTUĞRUL KAFALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İlk ve Acil Yardım Ana Bilim Dalı
Özet
7. ÖZET Hemorajiye bağlı hipovolemik şok travma nedenli ölümlerin %30 unu oluşturmaktadır. Burada bahsedilen hipovolemik şoka bağlı ölümlerin çoğu önlenebilir özelliktedir. Hipovolemik şok sırasında oluşan doku hipoksisi sonucu kaskad sistemleri aktive olur. Organizmada anaerobik metabolizma çalışmaya başlar, ve bunun sonucu olarak çok sayıda serbest oksijen radikali üretilir. Organizmada serbest oksijen radikalleri membran lipidleri ile reaksiyona girerek hücresel hasara yol açarlar. Bu çalışma deneysel hemorajik hipovolemik şok modelinde kullanılan volüm tamamlayıcı bazı sıvıların (ringerli laktat, HAES %10, hipertonik şalin %7.2) ve antioksidanla yapılan sıvı replasmanının (HAES %10 + DMSO) kan ve dokudaki serbest oksijen radikalleri ve oksidan travma üzerine etkilerini araştırmak amacıyla yapıldı. Çalışmada 14 dişi, 36 erkek toplam 50 adet Yeni Zelanda tipi tavşan kullanıldı. Tavşanlar 10 arlı 5 gruba ayrıldılar. Gruplar kontrol (K), ringerli laktat (R), HAES %10 (H), hipertonik şalin %7.2 (I) ve HAES %10 + DMSO (D) olarak isimlendirildiler. Deneklere ketamin ve ksilazin dihidroklorür ile İM anestezi uygulandı, ön servikalden insizyonla ortaya çıkartılan karotik arterden kateterize edildiler. MAP 35 mm/Hg düzeyine gelinceye kadar kanatıldılar. Bu sırada MAP,dk daki solunum sayısı, dk daki nabız sayısı, kalp ritmi ve oksijen satürasyonu için monitörizasyon yapıldı, otuz dk lık şok dönemi sonunda EDTA lı tüpe plazma laktatı, plazma MDA sı ve eritrosit MDA sı bakılmak üzere venöz kan örneği alındı. Şok sonrası R grubuna kanatılan miktarın 3 katı ringerli laktat, H grubuna kanatılan miktara eşdeğer miktarda HAES % 10, 1 grubuna kanatılan miktarın 1.5 katı % 7.2 lik hipertonik şalin ve D grubuna kanatılana eşdeğer miktarda HAES %10 +20 mg/kg DMSO verildi. Replasmandan sonra (60.dk) EDTA h tüpe plazma laktat ve MDA sı ile eritrosit MDA sına bakılmak üzere venöz kan örneği alındı. KC ve ince bağırsak dokusundan MDA ve laktat bakılmak üzere örnek alındı. Bazal, şok sonrası ve replasman 82sonrası arteriyel kan gazlan değerlendirildi. KC enzimleri ve serum elektrolitlerini değerlendirmek için bazal ve replasman sonrası venöz kan örnekleri alındı. Çalışma sonucunda grupların hepsinde plazma MDA değerleri şok sonrası değerlerine göre istatistiksel anlamlı olarak düşme gösterdi (P<0.05). En fazla düşme (%14.4) D grubunda bulundu. Eritrosit MDA değerlerinde yine en fazla düşme D grubunda bulundu. KC MDA değeri için D grubu ile K grubu arasında istatistiksel fark bulundu (P=0.03). İnce bağırsak MDA sı için gruplar arasında anlamlı fark bulunamadı (P>0.05). Plazma laktatı replasman sonrası şok sonrası değerine göre K, R ve H grubunda yükselme D grubu ile I grubunda düşme gösterdi. SGOT için gruplar arasında istatistiksel anlamlı fark bulunamadı (P>0.05). SGPT değerleri için K grubu ile karşılaştırılınca H grubu, I grubu ve D grubunda anlamlı istatistiksel düşme bulundu (P<0.05). Sonuç olarak: Kanın plazma ve eritrosit kompenentlerinin oksidatif stres ve iskemik hasardan HAES %10 + DMSO ve %7.2 lik hipertonik şalin solüsyonlarının diğerlerinden daha etkili olarak koruduğu belirlendi. KC ve ince barsak dokusunun hemorajik şokta oksidatif stres ve iskemik hasardan korunmasında ringerli laktat, HAES %10, hipertonik şalin ve HAES %10 + DMSO nun birbirine üstünlüğü olmadığı gözlendi. KC fonksiyonlarının korunmasında en etkili replasman sıvısının HAES %10 + DMSO olduğu belirlendi. Hipertonik şalin %7.2 ve HAES %10 etkinlikleri birbirine eşit ve ringerli laktattan üstün olarak bulundu. Kan gazı parametreleri üzerinde en olumlu etkiyi HAES %10 + DMSO gösterdiği belirlendi. 83
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Hypovolemic shock due to hemorrhage makes %30 of all deaths caused by trauma. Most of the deaths mentioned here can be prevented. Cascade systems are activated by tissue hypoxia during hypovolemic shock. Anaerobic metalolism of the organism starts to work. Then a lot of free radicals are produced. Free radicals causes cellular damage through interaction with membrane lipids in the organism. The aim of the study is to investigate the effects of some volume expanding fluids (ringer lactate, HAES %10, hypertonic saline %7.2) used in the experimental shock model and of fluid replecement by antioxidants (HAES %10+DMSO) on free oxygen radicals in blood, tissue and on oxidant trauma. Fifty New Zeland type rabbits (14 female, 36 male) were used in the experiment. Rabbits were divided into 5 groups with 10 rabbits in each. Groups were named as control (C), ringer lactate (R), HAES %10 (H), hypertonic saline (I) and HAES %10+DMSO (D). Intramuscular anesthesia of ketamin and xlasine dihydrocloride was applied to the subjects. Carotid artery exposed by anterior servikal incision was used for the catheterization. Hemorrhage was provided until MAP reached to 35 mm/Hg. They were monitorized for MAP, respiration rate, heart rate, heart rthym, and oxygen saturation during the hemorrhage. Venous blood samples were taken into EDTA tubes for the determination of plasma lactate, plasma MDA, and erithrocyte MDA at the end of the experiment. After the shock 3 times of hemorrage of ringer lactate, equal amount of hemorrage of HAES %10, 1.5 times of hemorrhage of %7.2 hypertonic saline, and equal amount of hemorrhage of HAES % 10+20 mg/kg DMSO were given to the groups R, H, I, and D. Venous blood samples were taken into EDTA tubes for the determination of plasma lactate, plasma MDA, and erythrocyte MDA after 60 minutes following the replacement. Tissue samples were taken from liver and small intestines 84for the analysis. Arterial blood gases levels were determined basally, after shock, and after replacement. Venous blood samples were taken for liver enzymes and electrolytes basally and following the replacement. Plasma MDA levels of all groups decreased significantly in comparison to levels after the shock (PO.05). Decrease was the most in the group D (%14.4). Also decrease in plasma MDA level was the most in the group D (%14.4). There was a significant difference between groups D and K for the liver MDA level (P=0.03). There was not a significanf difference among all groups for MDA of small intestine (P>0.05). Plasma lactate level after the replacement increased in groups C, R, and H where as decreased in group I in comparison to levels after the shock. There was not a significant difference between groups regarding SGOT (P>0.05). SGPT level of group K was significantly decreased in comparison to groups H, I, and D (P<0.05). As a result we found that HAES %10 + DMSO and hypertonic %7.2 saline solutions protected blood plasma and erythrocytes from oxidative stress and ischemic damage more than other solutions. Ringer lactate, HAES %10, hypertonic saline, and HAES %10 + DMSO have no advantage on each other in the prevention of oxidative stress and ischemic damage caused by hemorrhagic shock in the liver and small intestine. HAES %10 + DMSO solutions were found to be most effective in the protection of liver functions where as hypertonic %7.2 saline and HAES %10 were equally potent but much more effective than ringer lactate. The most desirable effects on blood gas parameters was shown by HAES %10 + DMSO. 85