Akut koroner sendromlu genç kadın ve erkeklerde homosistein ve lipoprotein (a) düzeylerinin artmış koroner arter hastalığı riski ile ilişkisi
The relation between homocysteine and lipoprotein (a) levels and increased risk of coronary artery disease in young men and women with acute coronary
  1. Tez No: 108428
  2. Yazar: MEHMET MURAT SUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN TOPRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
53 ÖZET Plazma homosistein ve Lipoprotein(a) yüksekliğinin koroner arter hastalığında risk faktörü olarak etkileri son zamanlarda sık araştırılmış olmakla birlikte, çalışma ve meta-analiz sonuçları hala çelişkilidir. Ayrıca toplumumuzda genç yaşta koroner arter hastalığı olanlar arasında, bunların risk faktörü olarak araştırıldığı yeteri kadar çalışma bulunmamaktadır. Bu amaçla akut koroner sendromlu 45 yaş altı 92 hasta ve 30 kontrol grubu üzerinde homosistein ve Lp(a)'nın risk faktörü olarak önemlerini ve birbirleri ile olan etkileşimlerini araştırdık. Akut koroner sendromlu genç hastalarda plazma homosistein düzeyi kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek bulunmakla birlikte [ geometrik ortalama 12,4 umol/L(%95 CI 10,9umol/l_ (%95 CI 5,l-14,9],Lp(a) her iki grupta benzer düzeydeydi. Kırkbeş yaş altında infarktüs için en ciddi bağımsız risk faktörleri sırasıyla sigara içiciliği (p=0,0001), hipertansiyon (p=0,05) ve LDL-C (p=0,005) idi. Ayrıca homosisteinin plazmada 15 umol/L'in üzerinde olmasının genç hastalarda KAH için diğer bir bağımsız bir risk faktörü olduğu saptandı. (p=0, 04, RO;%95 CI 1,74-86,5). Ancak Lp(a)'nın genç hastalar için ne tek başına ne de diğer risk faktörleriyle birlikte analiz edildiğinde, myokard infarktüsü için bir risk faktörü olmadığı görüldü. Lipoprotein (a)'nın homosisteinin akut koroner sendromun risk oranını arttırıcı etkisi de yoktu. Sigara içenlerde homosistein düzeyi içmeyenlere göre daha yüksekti (p=0,03). Homosistein ile HDL-C, LDL-C, sigara, Total kolesterol/H DL-C arasında korelasyon tespit edildi. Sonuç olarak 45 yaş altında plazma homosistein düzeyinin 15 umol/L'nin üstünde olması KAH için önemli bir bağımsız bir risk faktörü olduğu kanısına varıldı. Lipoprotein(a) yüksekliğinin ise bu grupta KAH için bir risk oluşturmadığı ve homosisteinin etkisini artırıcı bir özelliğinin olmadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
54 SUMMARY Although studies focusing on the effects of elevation of plasma homocystein and lipoprotein (a) levels as a coronary artery disease risk factor, the controversies on the results of studies and meta-analyses still continue. Besides these are not adequately studied as the risk factors among younger coronary artery disease patients in our society. On purpose we investigated significance of homocystein and lipoprotein (a) levels as the risk factors and their interaction in a group of 92 patients exposed to acute coronary syndromes and a group of 30 controls under 45 years-old. Although plasma homocystein levels were significantly higher in patients exposed to acut coronary sendromes compared to control group [ geometric mean 12,4 umol/L(%95 CI 10,9umo1/l_ (%95 CI 5,1-14,9], Lp(a) levels were similar in both groups. The most serious independent risk factors under 45 years- old, were, respectively, smoking (p=0,0001), hypertension (p=0,05) and LDL-C levels (p=0,005). In addition plasma homocystein levels over 15 umol/L was determined as another independent risk factor for CAD in younger patients. (p=0,04, RO;%95 CI 1,74-86,5). However Lp(a) was not a risk factor in analyses for coronary artery diseases alone or in conjunction with other risk factors. In addition it was devoid of a potentiating effect over risk potential of homocystein. Homocystein levels were higher in smokers compared to non-smokers (p=0.03). Homocysteine had significant correlations between smoking, total cholesterol/HDL-C and HDL-C. Conclusively it is suggested that plasma homocystein levels over 15 umol/L was a significant independent risk factor for coronary artery disease under 45 years-old. It is determined that elevated lipoprotein(a) level was not a risk factor for coronary artery disease and did not potentiate the effect of homocysteine.