Kardiyopulmoner bypass sırasında oluşan akciğer hasarının önlenmesi
Prevention of lung injury occured during cardiopulmonary bypass
  1. Tez No: 108433
  2. Yazar: NİYAZİ GÖRMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK ÖZERGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
7. ÖZET Giriş: Kardiyopulmoner bypass tüm kardiyak cerrahi prosedürleri için en sık kullanılan tekniktir ve kardiyopulmoner bypass sırasında gelişen akciğer hasan halen önemli problemlerden biridir. Bu deneysel çalışmada preoperatif ve intra-operatif pentoksifilin ve aprotinin uygulamasının akciğer hasarım azaltmadaki etkinliğini araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Sağlıklı 18 adet köpek üç eşit gruba ayrıldılar; kontrol grubu (grup I, n=6), pentoksifilin grubu (grup II, n=6) ve aprotinin grubu (grup İÜ, n=6). Tüm deneklere genel anestezi altında standart kardiyopulmoner bypass uygulandı ve preoperatif sağ pulmoner venden kan örneği ve sağ üst akciğer lobundan akciğer dokusu alındı. Kardiyopulmoner bypasstan çıkıldıktan sonra da aynı bölgelerden postoperatif numuneler alındı. Histopatolojik incelemeler, ışık mikroskobunda (x4, xlO) yapıldı. Tüm örnekler iltihabi hücre infiltrasyonu, alveolar septal defekt ve bazal membran kalınlaşması yönünden incelendi. Biyokimyasal incelemede ise IL-6, TNF-a ve GSH-PX düzeyleri ölçüldü. Tüm sonuçlar bilgisayar ortamına aktarılarak SPSS 10.0 Windows programında istatistiki değerlendirmeleri yapıldı. Sonuçlar: Aprotinin grubu kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, KPB sırasmda oluşan iltihabi hücre infîltrasyonunu ve alveolar septal defekti önlemesi açısından aprotinin başarılı bulundu. Kontrol grubu pentoksifilin grubu ile karşılaştırıldığında iki grup arasında anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY PREVENTION OF LUNG INJURY OCCURED DURING CARDIOPULMONARY BYPASS Background: Cardiopulmonary bypass is the most preferred technique in all cardiac surgery procedures, while cardiopulmonary bypass induced pulmonary injury is still an important problem. In this experimental study we would like to research the effectiveness of pre-operative and intra-operative pentoxyfilline and aprotinin administrations to reduce the pulmonary injury. Material and Methods: Eighteen healthy dogs divided to three equal groups; control group (group I, n=6), pentoxyfilline group (group II, n=6), and aprotinin group (group III, n=6). Standard cardiopulmonary bypass was performed to all subjects under general anesthesia. Blood samples and tissue samples were taken from the right upper pulmonary veins, and right upper lobes preoperatively, and after the termination of cardiopulmonary bypass. Histopathological examinations were made under light microscope (x4, xlO). Inflammatory cell infiltration, alveolar septal defect, and thickening of the basal membrane were the criteria for histopathologic examination. In biochemical studies IL-6, TNF-a, and GSH-PX levels were measured in the sera of the blood samples. All these results were transfered to computer, and with the aid of SPSS 10.0 Windows the satistical analysis were performed. Results: Aprotinin successfully reduced the CPB-induced inflammatory cell infiltration and alveolar septal defect when compared with control group. No statistically significant difference was found when pentoxyfilline compared with control group (p>0,05).