Fraksiyone flow rezervinin optimum stent yerleştirilmesinde kullanımı
- Tez No: 108458
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
29 ÖZET İntrakoroner stent uygulamalarının yaygınlığı ve sayısı son yıllarda hızlı bir artış göstermektedir. İntrakoroner stent yerleştirilmesinin değerlendirilmesinde; çıplak gözle değerlendirme, kantitatif koroner anjiyografi, intravasküler ultrasound, intrakoroner basınç ölçümleri ve koroner Doppler ile akım velosite ölçümleri kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı; bugün için optimum stent yerleştirilmesinde altın standart olarak kabul edilen IVUS'a benzer sonuçlar alındığı bildirilen FFRmyo' nin kullanılabilirliğini araştırmaktı. Toplam 21 olguluk çalışmamızda 21 damara 21 adet stent uygulaması yapıldı. Stent şişirilmesine, stentin gözle tam ekspanse olduğu basıncın bir atmosfer yukarısına çıkılarak başlandı. Hedef değerlerimiz olan; FFRmyo ^ 0-94 ve darlık çapı < %10'a ulaşıncaya kadar şişirme basınçları ikişer Atm. arttırılarak işleme devam edildi. Bütün hastalarımızda stent yerleştirilmesi için optimum kabul edilen hedef değerlerine ulaşıldı. QCA'de darlık çapının < % 10 olmasını sağlayan ortalama basınç: 11.90 ± 1.84 Atm. olarak saptandı. FFRmyo'nin > 0.94 olarak gerçekleşmesini sağlayan ortalama şişirme basıncı da, 12.48 ± 1.66 Atm. olarak saptandı. FFRmyo ile hedeflenen değerlere ulaşmak için, tek başına QCA ölçümlerine göre daha yüksek şişirme basınçlarına çıkılması gerektiği saptandı. Ancak bu basınçların rVUS'a alternatif olarak kullanılan yüksek şişirme basınçlarına kıyasla daha düşük olduğu saptandı. Böylece hastalar gereksiz yere uygulanabilecek yüksek şişirme basınçlarının olumsuz etkilerinden korunmuş olmaktadırlar. Hiçbir hastada gerek işlem esnasında gerekse de 6 aylık takiplerinde koroner olay görülmedi ve 6 aylık treadmill egzersiz testleri negatif olarak saptandı. Sonuç olarak; FFRmyo ile yüksek şişirme basınçlarına çıkılmadan, güvenli, hızlı, daha ucuz bir maliyetle stent yerleştirilmesinin değerlendirilebileceği ve bu yöntemin İVUS'un kullanılamadığı merkezlerde alternatif bir yaklaşım olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
30 SUMMARY The number and incidence of intracoronary stent applications nave shown a rapid increase in recent years. The assessment of naked eye, quantitative coronary angiography, intravascular ultrasound, intracoronary pressure measurments with coronary Doppler have been used in the assessment of intracoronary stent deployment. The purpose of this study was to investigate applicable of FFRmyo reported that the results similar to IVUS accepted as gold standart were taken in the optimum stent deployment. In our study carried out on 21 cases, 21 stent applications were performed to 21 vessels. A stent inflating was started by making the pressure in wich stent became exact expansive with the eye increase above one atmosphere. The process was continued by being increased in two each Atm. until FFRmyo ^ 0.94 and % diameter stenosis reaches < %10 our goal values. To deploy stent in our study all patients, goal values accepted as optimum were achieved. Average pressure that stenosis diameter in QCA enabled as < %10 was determined as 11.90 ± 1.84 Arm. Average inflation pressure that FFRmyo enabled as > Q.94 was founded 12.48 ±1.66 Arm. In order to achieve goal values with FFRmyo, it was determined that high pressure inflation should be achieved according to QCA mesurments. But, it was found out that these pressure became lower in terms of high inflating pressures used as alternatively for IVUS. So, the patients will be protected from the negative effects of high pressure inflation wich will be applied unnecessarily. Coronary events could not be seen in any patient both during process and 6-month follow up, and 6-month treadmill exercise test were determined negatively. Conclusively, we think that safe, fast and cheaper stent deployment could be evaluated without going up high pressure inflation with FFRmyo, and this method would be an alternative approach in center in wich IVUS couldn't used.