Akut myokard infarktüsünde elektrokardiyografi kriterlerine göre sorumlu arterin tesbit edilmesi
  1. Tez No: 108457
  2. Yazar: ADNAN BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECİP ALP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET: Çalışmamızda akut inferior miyokard infarktüsünde, infarktüsden sorumlu arteri tespit etmek için elektrokardiyografi kriterleri üzerinde çalışılmıştır. Çalışmaya akut inferior miyokard infarktüsü tanısı alan 73 hasta alındı ve hastaların tümüne 1-40 gün içersinde koroner anjiografi ve sol ventrikülografi uygulandı. Anjiografi sonuçlarına göre 53 hastada RCA oklüzyonu, 20 hastada LCx oklüzyonu tesbit edildi. EKG kriterlerine göre hastalar 4 patern e ayrıldı. aVL'deki QRS konfıgirasyonuna göre S/R l/3 olması RCA nın oklüzyonuyla ilişkili olduğu, LCx oklüzyonunun ise çok düşük bir ihtimal olduğu tesbit edildi. aVL deki ST depresyonunun mevcudiyeti RCA nın infarktüsden sorumlu arter olduğu oldukça büyük bir ihtimalle tesbit edildi. V5-V6 daki ST segmentinin lmm ve daha yüksek olması LCx arterinin oklüzyonuyla anlamlı derecede ilişkili olduğu belirlendi. Sonuç olarak, çalışmamızda bu konuyla ilgili litaratürlerle uyumlu olarak, akut inferior miyokard infarktüsünün başlangıç elektrokardiografi kriterlerine göre infarktüsden sorumlu arteri ( RCA veya LCx) tesbit etmek oldukça büyük bir duyarlılıkla mümkündür. Bu bulgular klınisyene, hastaya yaklaşımım, tedavi plânını, komplikasyonları önleme ve prognozu değiştirme gibi bir takım kolaylıklar sağlaya bilir. 37
Özet (Çeviri)
Summary In our study, in acute Inferior miyocard infarction, electrocardiography criteria were studied on to detect responsible artery for infarction. 73 patients diagnosed with acute inferior miyocardial infarction were included to the study. Coronary angiography and left ventriculographi were applied to all the patients in 1-40 days. According to angiography results, RCA occlusion was detected in 53 patients, and LCx occlusion was in 20 patients. According to ECG criteria, the patients were divided into 4 patterns. It was observed that S/R 1/3 in aVL was related to RCA occlusion, and LCx occlusion was very low probability. It was determined that the existence of ST depression in aVL showed that RCA was the responsible artery for the infarction, and that ST segment in V5-V6 was 1mm. or higher showed that there was a significant relationship with LCx artery occlusion. In conclusion, it is quite possible to detect the to responsible artery (RCA or LCx ) for infarction according to initial electrocardiographic criteria of acute inferior miyocardial infarction corresponding to the literature about this subject in our study. These findings can provide for the clinician some facilities, such as, the change of prognose, prevention of complications, treatment planning and approach to the patient. 38