Hiperbarik oksijen tedavisinin deneysel testis torsiyonu sonrası oluşan iskemi-reperfüzyon injurisini önlemedeki rolünün değerlendirilmesi
Evaluation of the role of hyperbaric oxygen therapy in preventing the ischemia-reperfusion injury following experimental testicular torsion
  1. Tez No: 108515
  2. Yazar: ERCÜMENT KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ERDEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Testis torsiyonu iskemi reperflizyon injuri formu gösteren bir ürolojik acildir ki başarılı doku kurtarma ve torsiyon sonrası morbiditeyi azaltma yönelimini gerektirir. HBO2 tedavisini sıçan testis torsiyon modellerine uygulayarak, testis doku hasan ve fonksiyon kaybmı en aza indirmek için standart tedavilere ilave bir tedavi olarak kullanmayı amaçladık ve uzamış HBO2 seanslarının tek seans HBO2 uygulamasına göre avantajı olup olmadığını araştırdık. Bu çalışmada, genç erişkin Spraque-Downey cinsi raflar kullanıldı ve 4 deneysel grup oluşturuldu; 1) Sham Grubu: Testisler ayrıldı, 2) Kontrol Grubu: Testislere 4 saat boyunca 720 derece torsiyon uygulandı ve sonra detorsiyon yapıldı, 3) HBO-1 Grubu: 4 saatlik torsiyonu takiben tek seans ve 4) HBO-7 Grubu: 4 saatlik torsiyonu takiben 7 seans HBO2 uygulandı. Tüm gruplara başlangıçtan bir hafta sonra bilateral orkiektomi yapıldı ve germinal değişiklikler kantite edildi. Sonuç olarak, HBO2 gruplarının kontrol grubundan çok daha iyi olduğu bulundu (p0.05). 45
Özet (Çeviri)
SUMMARY EVALUATION OF THE ROLE OF HYPERBARIC OXYGEN THERAPY IN PREVENTING THE ISCHEMIA-REPERFUSION INJURY FOLLOWING EXPERIMENTAL TESTICULAR TORSION. Testicular torsion is an urologic emergency where the injury is in form of ischemia- reperfusion and methods to lessen the morbidity should be used even after a succesfull detorsion procedure. In order to test the effect of HBO2 treatment to reduce the testicular tissue damage and testicular function loss, we used rat testis models and compared the effectivenes of a single session HBO2 treatment with repeated sessions. Young Spraque-Downey rats were used in this study and 4 experimental groups were instituted; 1) Sham: Testicles dissected, 2) Control: 720 degree torsion applied during 4 hours than detorsionned. 3) HBO-1: 4 hours torsion than one session HBO2, and 4) HBO-7: 4 hours torsion than 7 session HBO2. All testicles were removed one week later and germinal changes were quantitatively evaluated according to a score system. Finally, Hyperbaric oxygen treatment groups were found to be better than the control group (p0.05). 46