Hiperbarik oksijen ve N-asetil sistein tedavisinin sıçanlarda oluşturulan akut pankreatite etkileri (Deneysel çalışma)
Treatment of acute pancreatitis with hiperbaric oxygen and N-acetyl-cystein in rats
  1. Tez No: 115488
  2. Yazar: ENDER ONUR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MELİH PAKSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET AMAÇ Deneysel çalışmamızda hiperbarik oksijen (HBO), N-asetil sistein (NAC) ve ikisinin kombine tedavisinin akut pankreatit üzerindeki etkileri araştırılmıştır. YÖNTEM Bu amaçla Sprague-Dawley türü sıçanlar kullanılmıştır. Denekler 10'arlı olmak üzere 5 gruba ayrılmıştır. 1. gruba hiçbir tedavi uygulanmamış, 2. gruba L-arginine verilerek pankreatit oluşturulmuş, 3. gruba pankreatit oluşturulduktan sonra NAC tedavisi verilmiş, 4. gruba pankreatit oluşturulduktan sonra HBO tedavisi, 5. gruba pankreatit oluşturulduktan sonra HBO+NAC tedavisi verilmiştir. Her gruptan 0., 24., ve 48. saatte kan alınıp amilaz, LDH, kalsiyum, MDA, SOD değerleri bakılmıştır. Sıçanlar 48. saatte sakrifiye edilmiş ve alınan dokudan doku MDA, doku SOD, doku GSH değerleri bakılmış, aynı zamanda patolojiye götürülen örneklerde pankreas dokusunda ödem, hücre infiltrasyonu ve asiner nekroz parametrelerini içeren bir skorlama testi yapılmıştır. SONUÇLAR Çalışmamızda HBO ve NAC tedavisi beraber alan gruptaki deneklerin L- arginine ile akut pankreatit oluşturulmuş ama tedavi verilmemiş grup ile karşılaştırmalarında 24. ve 48. saat kan amilaz seviyeleri (p0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY AIM In our experimental study we searched hyperbaric oxygen (HBO), N-asetyl sistein (NAC) and their combination treatment in acute pancreatitis. METHOD For this study, we used Sprague-Dawley rats. There were 5 groups, each had 10 rats. 1. group: Rats took no medical or surgical treatment. 2. group: By using intraperitoneal doses of L-Arginine, rats had acute pancreatitis. 3. group: After inducing acute pancreatitis by L-Arginine they took NAC treatment. 4. group: After inducing acute pancreatitis by L-Arginine they took HBO treatment. 5. group: After inducing acute pancreatitis by L-Arginine they took HBO + NAC treatment. From all groups we took blood for looking at serum amylase, LDH, calcium, MDA, SOD levels in 0, 24, 48. hours. After 48 hours we sacrified them and took their pancreas tissue samples for looking at tissue MDA, SOD, GSH levels. Also we sent a part of pancreas tissue to pathology department for scoring the histological apperance. 87RESULTS In our study 5th group who took NAC + HBO treatment together had best values those were so close to the 1st group. There were meaningfull differences between 5th and 2nd group when we looked parameters of 24. and 48.