İzole anti-HBc pozitifliğinde hepatit B virüs infeksiyözitesinin (HBV DNA varlığının) araştırılması
The Investigation of HBV infectiosity (the presence of HBV DNA) in isolated anti-HBc positivity
- Tez No: 108524
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞABAN ÇAVUŞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET İzole anti-HBc varlığında HBV'nin bulaştırıcılığı kan bankacılığı açısından önemli bir sorundur ve kan donörlerinde anti-HBc taranmasının gerekliliği tartışmalı bir konudur. Bu çalışmada Aralık 1997 ile Mart 1998 yılları arasında hepatit B'ye karşı aşılanma amacıyla polikliniğe başvuran değişik yaş ve meslek gruplarından 492 kadın, 508 erkek olmak üzere toplam 1000 kişi araştırılmıştır. Bunların tümünde HBsAg ve anti-HBs çalışılmış, her iki test sonucuda negatif olanlardan anti-HBc total çalışılıp, izole anti-HBc total pozitifliği saptananlar çalışma gurubu olarak değerlendirilmiştir. İzole anti-HBc pozitif grupta anti-HBc IgM, HBeAg, anti-HBe, anti-HCV ve anti- HIV1/2 (ELİSA yöntemiyle) pozitifliği de araştırılmış ve bunların HBV infeksiyözitesi (HBV DNA varlığı) açısından değerlendirilmesi PCR yöntemi ile yapılmıştır. İzole anti- HBc pozitif olgular 0, 1 ve 6. aylarda rekombinant HBV aşısı (Engerix B, 20 ug) ile aşılanmış ve bir yıl sonra da bunlarda anti-HBs ile antikorları araştırılmıştır. Olguların 41 inde (%4.1) HBsAg, 194 ünde (%19.4) anti-HBs, kalanların içinde ise 47 sinde (%4.7) izole anti-HBc pozitif olarak tespit edilmiştir. İzole anti-HBc pozitif olguların hiçbirinde HBV DNA pozitifliği saptanmamıştır. Bu olguların 23'ünde (%48.9) anti-HBe, birinde (%2.12) HBeAg pozitif olarak tespit edilirken, geri kalan 23 ünde (%48.9) hem HBeAg hemde anti-HBe negatif olarak bulunmuştur. Olguların hiçbirisinde anti-HBc IgM ve anti-HIV pozitif bulunmazken, bir olguda (%2.12) anti- HCV pozitifliği saptanmıştır. İzole anti-HBc pozitifliği olup aşılananlardan bir yıl sonra 36 sına ulaşıldı ve bunların 29 unda (%80.5) yeterli düzeyde anti-HBs pozitifliğinin geliştiği görüldü. Çalışma sonucunda, izole anti-HBc pozitifliği olan olguların HBV infeksiyözitesi açısından ülkemiz için yüksek risk taşımadığı ve bunların aşılanmalarından olumlu sonuçlar alınacağı düşünülmektedir. 55
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Investigation of HBV Infectiousity (the presence of HBV DNA) in Isolated Anti-HBc Positivity Hepatitis B virus infectivitiy of isolated anti-HBs positive donors is an important problem in blood banking and necessity of anti-HBc screening in blood donors is a controversial subject. In this study, 492 woman and 508 men of various ages and professions, reaching a total sum of 1000 volunteers who applied to the policlinics for vaccination against Hepatitis B between December 1997 and March 1998 were evaluated. In all of them HBsAg and anti-HBs were determined and for those who were negative for both of these markers were investigated for anti-HBc total so that the positive individuals made up the study group. In isolated anti-HBc positive group, anti-HBc IgM, HBeAg, anti-HBe, anti-HCV and anti-HIV1/2 (by ELİSA method) were investigated while HBV infectivity (the presence of HBV DNA) was traced by PCR method. Isolated anti-HBc positive individuals were vaccinated with recombinant HBV vaccines (Engerix B, 20 ngr) at 0th, 1st and 6th months and were evaluated for the presence of immunization by anti- HBs one year later. In 41 cases HBsAg (4.1%) were positive while in 194 persons (19.4%) the presence of anti-HBs were detected and the isolated anti-HBc positivity was observed in 47 individuals (4.7%). In all of isolated anti-HBc positive cases HBV DNA was negative. 23 of 47 persons (48.9%) were positive for anti-HBe while in one of them (2.12%) HBeAg was present so that the remaining 23 cases were negative for both HBeAg and anti-HBe. In none of the cases anti-HBc IgM and anti-HIV were positive while one patent (2.12%) was positive for anti-HGV. 36 of the vaccines with isolated anti-HBc positivity were communicated one year after and it was found that 29 of them had (80.5%) adequate anti-HBs titers. As a result, we concluded that isolated anti-HBc positive cases are not high risky for HBV infectivity in our country. And, meaningful results can be obtained from the vaccination of this particular group. 56