Psödoefedrin, ksilometazolin ve budesonidin sağlıklı rat nazal mukozasına yaptıkları etkilerin histopatolojik karşılaştırması (Deneysel çalışma)
Histopathologic comparison of the effects of pseudoephedrine, xylometazoline and budesonide on the rat nasal mucosa (Experimental study)
- Tez No: 108523
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
VII. ÖZET Sistemik dekonjestanlar, topikal dekonjestanlar ve topikal kortikosteroidler rinitler başta olmak üzere üst solunum yolu patolojilerinin büyük bir kısmında kullanılmaktadırlar. Hastalarda en sık karşılaşılan şikayetler olan burun tıkanıklığı ve burun akıntısı üzerine etkileri vardır. Çalışmamızda rinit tedavisinde kullanılan bu üç ilacın nazal mukoza üzerine olan etkileri ve yaptıkları değişiklikler rat nazal mukozaları üzerinde araştırıldı. Sonuçlar kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Sağlıklı 30 rat herbiri 10 rattan oluşan üç gruba ayrıldı. Birinci gruba günde iki kere 80 uL dozunda psödoefedrin intraoral olarak 15 gün süreyle verildi. İkinci gruba 10 gün süre ile intranazal olarak günde iki defa 10 u,L dozunda ksilometazolin uygulandı. Üçüncü gruba 21 gün süre ile intranazal olarak 10 uL dozunda günde iki defa budesonid uygulandı. Kontrol grubu için ayrılan 6 rata 10 gün süre ile eter anestezisi uygulandı. Uygulama süreleri sonunda ratlar sakrifiye edilerek nazal bölgelerinden iki ayn lokalizasyondan ve trakealanndan mikroskopi kesitleri hazırlandı. Bütün kesitler histopatolojik olarak değerlendirildi. Mikroskopide mukoza ödemi, silya hücre kaybı, intraepitelyal gland proliferasyonu, goblet hücre prolİferasyonu, inflamatuar hücre infiltrasyonu, vaskülarite değişiklikleri, fibrozis oluşumu, epitelyal kalınlık değişiklikleri araştırıldı Mikroskopik incelemede hiçbir grupta belirgin mukoza ödemine rastlanmadı. Ksilometazolin kullandığımız ikinci grupta nazal arka kesitlerde yaygın silya kaybı tespit edildi. İkinci grupta arka kesitlerde goblet hücre artışı saptandı.. İkinci ve üçüncü gruplarda inflamatuar hücre infiltrasyonunun fazla olduğu saptandı. Birinci grupta istatistiki olarak anlamlı epitelyal incelme bulgusu tespit edildi.. Topikal dekonjestan olan ksilometazolinin mukozada silya kaybına, iritasyona ve goblet hücre artışına sebep olduğu ve topikal kortikosteroid olan budesonidin nazal mukoza üzerine önemli bir yan etkisi olmadığı sonuçlarına varıldı. 64
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY HISTOPATHOLOGIC COMPARISON OF THE EFFECTS OF PSEUDOEPHEDREVE, XYLOMETAZOLINE AND BUDESONİDE ON THE RAT NASAL MUCOSA (Experimental study ) Systemic decongestants, topical decongestants and topical corticosteroids are being used in treatment of upper respiratory tract diseases, especially in rhinitis. In our study, the effects of three drugs used in treatment of rhinitis on the nasal mucosa and the pathological changes they made on nasal mucosa are searched. Pathogen-free 30 rats are divided into 3 groups. Each group contains 10 rats. We administered to first 80 uL pseudoephedrine is given intraorally to the rats in the first group for 15 days, twice daily. To the second group 10 uL xylometazoline is applicated intranasally for 10 days twice daily. To the first group 10 uL budesonide is applicated intranasally for 21 days twice daily. The 6 rats of control group received ether anesthesia for ten days. At the end of drug application rats are sacrified and microscopic slides are prepared from two different locations of nasal mucosa and from tracheas of the rats. The whole slides are evaluated histopathologically. Microscopically, edema of mucosa, loss of ciliated cells, intraepithelial gland proliferation, goblet cell proliferation, inflamatory cell infiltration, vascular changes, fibrozis, epithelial thickness are evaluated. No significant tissue mucosal edema is noticed in any group. In the posterior nasal slides of second group in that xylometazoline is used, common cilia loss and goblet cell proliferations are observed. İn the third group fibrozis is observed in anterior slides. In the slides of second and third groups there was an increase in the infiltration of inflamatory cell. In the first group there was a statistically significant thinnig of epithelium. We concluded that xylometazolin as a topical decongestant causes loss of cilia on the nasal mucosa, irritation and goblet cell proliferation and budesonide as a topical corticosteroid has no important side effect on nasal mucosa 65