Erişkin mandibula hipoplazisinde dereceli uzatma yöntemi ile onarım
Restoration of adult mandibular hypoplasia by gradual distraction
- Tez No: 108528
- Danışmanlar: PROF.DR. M. MÜMTAZ GÜLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
VI. ÖZET Mandibuler asimetri ve hipoplaziyle ilgili bu çalışma GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Servisi'nde yapıldı. 11 erişkin mandibuler asimetrili hastaya dört tek yönlü, dört iki yönlü, dört çok yönlü distraksiyon uygulandı. Yedi gün latent dönem sonrası tüm hastalara günde 1 mm mandibuler uzatma uygulandı. Distraksiyon döneminde ultrason ile kemik iyileşmesi takip edildi. İki ve çok yönlü distraktörlerle vertikal yönde 19.4 mm, sagital yönde 26.6 mm ortalama uzatma sağlanırken tek yönlü distraksiyonda uzatma miktarı ortalama 25.75 mm dir. Alveoler sinirde distraksiyon hasan mandibuler uyandırılmış potansiyel ile değerlendirildi. 20- 2000Hz. aralığında distraksiyon uygulanan dört mandibula tarafında normal, yedi tanesinde uzamış mandibuler uyandırılmış yanıt elde edilirken bir tanesinde yanıt alınamadı. Distraksiyon sırasında sinir harabiyeti cerrahi tekniğe ve distraksiyona bağlı olabilir. Kraniofasial bölge için distraksiyonun yapılabileceği sınırlayıcı bir yaş bildilmemiştir. Çalışmamızdaki hastaların hepsi erişkin yaş grubundadır. Distraksiyon sırasında karşılaşılabilecek nonunion veya erken konsolidasyon ultrason ile tespit edilebilir. Ultrason distraksiyon sürecinde takipte kullanılmalıdır. Distraksiyon öncesi ve distraktörün çıkarılmasından bir ay sonraki lateral ve frontal sefalometrilerle yumuşak doku ölçümlerindeki değişiklikler, AG-GA değerleri dışında istatiksel olarak anlamlı bulundu. Tek yönlü distraksiyonda vertikal ve sagital vektörlerinin ayrı ayrı kontrolü olanaksızdır. ArGoGn ve SNGoMe açılardaki değişikliklerin çok yönlü distraksiyon uygulanan hastalarda daha belirgin olduğu saptandı. Mandibuler hipoplazi kemik yapı ve yumuşak dokuları kapsayacak şekilde üç boyutlu olarak dereceli uzatma yöntemi ile onarılabilir. Dereceli uzatma diğer yöntemlere göre daha basit, ek donör alan sorunu yaratmayan, bir yöntemdir. 50
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY RESTORATION OF ADULT MANDIBULAR HYPOPLASIA BY GRADUAL DISTRACTION This study dealing with mandibular asymmetry and hypoplasia was held in the Department of Plastic and Reconstructive Surgery at GATA Haydarpaşa Training Hospital. Four unidirectional, four bi-directional and four multidirectional distractions were applied to the asymmetrical mandibles of 1 1 adults. After a latent period of seven days mandibular distraction was started for all. Distraction was performed 1 mm per day. Bone healing was followed up by ultrasound in the period of distraction. Gain in length with bi-directional and multidirectional distractors are approximately as follows: 19.4 mm vertically and 26.6 mm sagittally. Gain in length with unidirectional distraction is approximately 25.5 mm Distraction injury at alveolar nerve was evaluated by mandibular evoked potential. Responses in mandibular evoked potential between 20-2000 Hz. were normal in four distracted mandibles, prolonged in seven and there was no response in one. The nerve injury during the period of distraction was thought to be due to either surgical technique or distraction itself. There is not any restriction being set for age in distraction for craniofacial region. All patients in our study were adult. During the distraction, probable non-union or early consolidation can be detected by ultrasound. Ultrasound should be used in the follow up period of distraction. The changes of the lateral and frontal cephalometric values and soft tissue measurements between predistraction period and one month later distractor removed were statistically significant except AG-GA values.. Separation of the vertical and sagittal vectors is impossible in unidirectional distraction. The changes of the ArGoGn and SNGoMe angles were more significant with multidirectional distracted patients. Mandibular hypoplasia can be restored three-dimensionally including both osseous structure and soft tissue by gradual distraction technique. Gradual distraction is simpler than the other techniques and has no more extra donor site morbidity. 51