Menopozda çeşitli hormon replasman tedavilerinin kan lipid profiline etkileri ve klinik etkinlikleri
The Effects of different hormone replacement therapies on blood lipid profile and clinical efficiency in menopause
  1. Tez No: 108529
  2. Yazar: CENGİZHAN KOLATA
  3. Danışmanlar: DR. A. AKTUĞ ERTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Menopoz kadınların yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen doğal bir süreç olmasına rağmen, her kadın menopozu kendine has bir şekilde geçirir. Menopozda uygulanan hormon replasman tedavisi farmokolojik bir girişimdir. Hormon replasman tedavisinin risklerinin ve yararlannın dengelenmesi gerekir. Bu fayda risk değerlendirmesi her kadın için gereklidir. Bizim bu çalışmadaki amacımız, postmenopozal kadınlara uygulanan hormon replasman tedavi protokollerinin kan lipid profiline ve klimakterik semptomlara olan etkilerini karşılaştırmalı olarak araştırmaktı. Ocak 1997-Haziran 1998 tarihleri arasında Gülhane Askeri Tıp Akademisi Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisi Polikliniği'ne başvuran 226 postmenopoze hasta çalışmaya dahil edildi. Beş ayrı protokolden oluşan hormon replasman tedavisi muayene ve tetkikleri tamamlanan 174 hastaya randomize olarak verildi.Elliiki hasta kontrol grubuna dahil edilerek ilaçsız takip edildi. Kırküç olguya oral kombine siklik konjuge östrojen + medroksiprogesteron asetat, 32 olguya oral devamlı konjuge östrojen, 34 olguya kombine siklik transdermal 17-P östradiol + medroksiprogesteron asetat, 30 olguya oral kombine siklik östradiol valerat + siproteron asetat, 35 olguya tibolon verildi. Tedavi öncesi klimakterik yakınmalar ve lipid profilleri takip formlarına kaydedildi. Tedavinin 1. yılında tetkikler ve sorgulamalar tekrarlanarak tedavi grupları birbirleri ile kıyaslandı. Sonuç olarak; uyguladığımız 5 ayrı hormon replasman tedavi protokolü sonucunda olguların klimakterik semptomlarında azalma ile birlikte yaşam kalitesinde artma sağlandı. Osteoporoz ve kardiovasküler hastalıklara karşı hormonal proflaksi gereklidir. Hormon replasman tedavisi şekli ve kullanımı, hastanın isteklerine ve 67kondüsyonuna göre seçilmelidir. Hormon replasman tedavisine menopoz döneminde en kısa sürede başlanmalı, kontrol altında verilebildiği kadar uzun süre verilmelidir. 68
Özet (Çeviri)
SUMMARY Menopause affecting negatively quality of woman's life, is a natural period. The indications of menopause are different for each woman. Hormone replacement therapy is a pharmacological treatment. Before the therapy the risks and benefits of hormone replacement therapy has to be evaluated clearly. The objective in this study is the impact of different hormone replacement therapy regimens to the blood lipid profile and climacteric symptoms for the postmenopausal woman. In between January 1997 and June 1998, 226 postmenopausal women were examined for the climacteric symptoms during our study at the out patient clinic of the Department of Obstetrics and Gynecology of Gülhane Military Medical Academy Haydarpaşa Training Hospital. Five hormone replacement therapy regimens were prescribed to 174 post menopausal women who completed physical, gynecologic and laboratuary examinations. Fifty-two patients not participated to hormone replacement therapy were joined to control group. Five different hormone replacement therapy regiments, oral combined cyclic conjugated estrogen + medroxy progesteron acetate, oral continue conjugated estrogen, combined cyclic transdermal 17 p estradiol + medroxyprogesteron acetate, oral combined cyclic estradiol valerat + cyproteron acetate, tibolone were used randomizely 43, 32, 34, 30, 35, respectively. Before the begining of therapies, we investigated each patient's climacteric symptoms and lipid profiles. At the end of the first year the results of hormone 69replacement therapies on climacteric symptoms and lipid profiles were compared for each patients. As a result; the impacts of five different hormone replacement therapy regimens were observed positively for postmenopausal women's life qualities and climacteric symptoms. For the prophylaxis of osteoporosis and cardiovascular diseases during in the postmenopausal years, hormonal therapy has to be used. According to the woman's condition and request, hormone replacement therapy regimen has to be chosen. Hormone replacement therapy has to be given as soon as possible during the menopausal period and has to be continued as long as possible. HI