Servikal disk hernilerine anterior yaklaşımda otogreft ve allogreftle yapılan füzyonların karşılaştırılması
The efficacy of autografts versus allografts, in interbody fusion following anterior servical discectomy
  1. Tez No: 108531
  2. Yazar: LEVENT TOSYALI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN NİYAZİ AKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
VII. ÖZET Bu retrospektif çalışma, 1990 ve 1997 yıllan arasında, servikal disk hernisi ve servikal spondiloz nedeni ile GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Nöroşirurji Servisinde ameliyat olan olguları içermektedir. Olgular, anterior yaklaşımla, Cloward tekniği ile ameliyat edildiler, tümüne anterior diskektomi ve interbody fiizyon uygulandı. Çalışmada, anterior servikal interbody fiizyon uygulanan olgularda, greft materyali olarak kullanılan otojen iliac crest kemik greftleri ve allojen patella dowell greftlerinin klinik ve radyolojik sonuçları karşılaştırıldı. Toplam 56 olgu çalışmaya dahil edildi. Olguların 32 tanesi erkek, 24 bayan olup, yaş ortalaması bayanlarda 42, erkeklerde 45 olarak belirlendi. Greft materyali olarak, 1 1 olguda allogreft, 45 olguda otogreft kullanıldı. Toplam greft konulan seviye sayısı 92 (74 otogreft, 18 allogreft) oldu. Tek seviyede ameliyat edilen olgularda (27 olgu ) fiizyon oranı, allogreftte % 100 (6/6), otogreftte %96 (20/21) olarak belirlendi. Birden fazla seviyeden ameliyat edilen olgularda (29 olgu ) fiizyon oranı, allogreftte %80, otogreftte % 89 olarak belirlendi. Toplam olarak tüm seviyelerden ameliyat edilen olgularda basan oram otogreftte % 88, allogreftte % 82 olarak belirlendi. Aynca çalışmada sigara içme alışkanlığının, fiizyon oramna olan etkisi araştınldı. Toplam olarak her iki grupta fiizyon başansızlığı olan 5 olgunun tümü de sigara kullanıyordu. Olgularda, anterior operasyon bölgesinde herhangi bir komplikasyon görülmedi, greft alınan crista iliaca bölgesinde, otogreft uygulanan 45 olgudan 8 tanesinde ( %18 ) çeşitli komplikasyonlara rastlanıldı. Sonuç olarak, otogreftte fiizyon oranlan allogrefte göre daha başanlı olarak tespit edildi. Ancak, özellikle tek seviyeli fiizyon operasyonlannda allogreftin basan oranı kabul edilebilir düzeylerdedir. Aynca, crista iliaca ile ilgili olası komplikasyonlar da greft seçiminde göz önünde bulundurulmalıdır. 58
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY We conducted a retrospective study of 56 patients requiring interbody fusion without instrumentation following anterior cervical discectomy to compare the efficacy of tricortical iliac crest autograft versus allograft (patella dowell) fusion substrates at Neurosurgery Department of GATA Haydarpaşa Training Hospital. The patients were underwent surgery between the years 1990 and 1997. We performed Cloward technique to all patients as operation technique. The objectives of the study were to assess the potential difference in clinical and radiographic fusion success rates between the two fusion substrates. The impact of habitual cigarette smoking on fusion rates was also examined. 92 interspaces were fused in 56 patients. Autogenic iliac crest grafts were harvested and used in 45 patients. 8 patients (%18) had graft side complications. The fusion rates were %88 in autograft group, and %82 in allograft group. Autograft tricortical iliac crest bone was found to be superior to allograft bone as an interbody fusion substrate after both single- and multiple-level anterior cervical decompression procedures with respect to maintenance of radiographic and clinical fusions success rates. Cigarette consumption had a significant adverse effect on successful anterior cervical interbody fusion for both autograft and allograft substrate. 59