Beyin omurilik sıvısındaki kreatin kinaz-BB izoenzim aktivasyonunun Lomber Spinal Stenoz'un tanı ve tedavisindeki yeri (Deneysel çalışma)
The efficiacy of the cerebrospinal fluid creatine kinase isoenzyme-BB activation in the diagnosis and the treatment of lumbar spinal stenosis (Experimental study)
- Tez No: 108530
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET NUSRET DEMİRCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
VI. ÖZET Bu deneysel çalışmada albino tavşanlarda laminektomi yapmadan konuş medüllaris düzeyinde spinal stenoz modeli oluşturulup, stenozun altından ve üstünden beyin omurilik ( BOS ) örnekleri alınıp, bu örneklerde nöral dokulara spesifik kreatin kinaz - BB ( CK - BB ) izoenziminin aktivasyonu elektroforez yöntemiyle incelendi. Çalışmada 16 adet erkek albino tavşan kullanıldı. Deneklerden birisi model olarak seçildi. Model deneğe direkt grafîler, manyetik rezonans görüntüleme tetkiki ve miyelografi yapılarak lomber vertebralann sayısı, konuş medüllaris seviyesi ve dural kesenin bitim yeri saptandı. Deneğe operasyonla konuş medüllarisin seviyesi olan L6 seviyesinde laminektomi yapmadan bilateral 3F Fogarty katateri yerleştirilip skopi ile miyelografi tetkiki yapılarak, her bir katatere 0,15 cc hava verilip nörolojik defisit oluşturmaksızm total blok oluşturuldu. Bu değerler standart olarak alındı. Kalan 15 denek aynı şekilde operasyona alınıp kataterler yerleştirilmeden önce BOS örneği alındı ve stenoz oluşturuldu. Postoperatif 15. günde denekler reopere edildi. Stenozun üzerinden ( L4-L5 ) ve altından ( L6-L7 ) BOS örnekleri alındı. Her denekten alman bu üç adet BOS örneğinde elektroforez yöntemi ile CK - BB izoenzhn aktivasyonlan ölçüldü. Deneklerden ikisi çeşitli nedenlerden dolayı çalışmadan çıkarıldı. Deneklerin nörolojik durumları, yürüyüş mesafeleri, somatosensorial evok potansiyel ölçümleri preoperatif ve postoperatif olarak değerlendirildi. Yine eksize edilen konuş medüllarislerin histopatolojik incelemeleri yapıldı. Herbir denekten alman üç BOS örneğindeki CK - BB aktivasyon değerleri birbiri ile karşılaştınldığmda elde edilen farklar anlamlı bulundu. ( p < 0,05 ) Lomber spinal stenozun fizyopatolojisinde kabul görmüş olan nöral iskeminin sonucu, stenoz altında sirkülasyonu bozulmuş olan BOS'da CK - BB aktivasyonu yüksek bulunmuştur. 85
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY In this experimental study we created spinal stenosis model at the level of conus medullaris without making laminectomy in albino rabbits, and neural tissue specific creatine kinase -BB ( CK-BB) isoenzyme activations in cerebrospinal fluid ( CSF ) samples from caudal and cranial sides of stenotic level were evaluated with electrophoresis technique. 16 male albino rabbits were used. Plain radiograms, MRI scanning and myelography in one of the rabbits showed the number of lumber vertebrae, the level of conus medullaris, and the extension of dural sac. The conus medullaris was at the level of 6 lumber vertebra and at that level 3F Fogarty catheters was placed to the posterior epidural area without making laminectomy and introducing of 0.15 cc air into the catheter baloon created myelographically confirmed total subarachnoidal block without any evident neurological deficit. This procedure was taken as standart and was done to all left 15 rabbits in the same manner. Before all procedures CSF samples were taken from all rabbits. In the postoperative 15th day CSF samples from caudal and cranial sides of the stenotic level were taken. The CK -BB isoensyme activations of three CSF samples for each rabbit were measured with electrophoresis technique. Two of rabbits were drawn out the study for various reasons. Neurological conditions, walking distances, somatosensory evoked potential measurements of all rabbits were done either preoperatively or postoperatively. After completing the studies, the conus medullaris of each rabbit were excised under general anesthesia and then they all were sacrified The conus medullaris specimens were evaluated histopathologically. The comparison of CK -BB activation values of CSF samples taken from every rabbit showed statistically significant differences. ( p < 0,05 ) Because of neural ischemia which is commonly agreed as the result of lumber spinal stenosis pathophysiology, CK-BB isoenzyme activation measurements were elevated in the caudally noncirculating CSF area. 86