Kliniğimizde 10 yıllık süreç içindeki ektopik gebelik olgularının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of ectopic grosses cases in our clinic in the last 10 years
- Tez No: 108532
- Danışmanlar: DR. A. AKTUĞ ERTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Çalışmamıza 1989-1998 tarihleri arasında GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisinde değerlendirilen 59 ektopik gebelik olgusu dahil edildi. Olgular yaş, parite, korunma yöntemi, sigara kullanımı, semptomlar, bulgular, tanı ve tedavi sekilerine göre değerlendirildi. Kliniğimizde 137.3 doğuma bir ektopik gebelik (%0.72) düşmekte olup olgular 25-40 yaşlan arasında yoğunlaşmaktadır. Abortusda steriliteye dikkat edilirse ve usûlüne uygun yöntemler kullanılırsa ektopik gebelikte risk artışına neden olmayacağı kanaatine varılmıştır. İnfertilite tedavisinin yanında tubal sterilizasyonun geri çevrilmesi, ovulasyon indüksiyonu ve ART ek risk faktörleri olarak görülmektedir. Sigara kullanım miktarı ile risk orantılı olarak artmaktadır. Olgularımızın %30'u sigara kullanmıştır. RİA kullanırken gebe kalan kadınlardaki ektopik gebelik şansı kontrasepsiyon kullanmayan kadına göre daha fazladır. Olgularımızın %20'si RİA kullanmıştır. Ektopik gebelikte semptom ve bulgular, gebeliğin lokalizasyonuna ve gelişim dönemine göre farklılık gösterir. PID, tubal obstrüksiyon ve ektopik gebelik arasındaki ilişki belirgindir. Abdominal cerrahinin ektopik gebelikteki rolü kesin değildir. Ancak tubal cerrahinin ektopik gebelik riskini kesinlikle arttırdığı bilinmesine rağmen risk artışının cerrahi prosedür sonucu mu yoksa altta yatan sorun sonucu mu geliştiği kesin değildir. Tek bir hCG değeri ancak negatif olduğunda ektopik gebelik tanısını ekarte ettirmek için yararlıdır, ancak yeterli eğildir. Bunun dışmda ektopik gebeliği komplet abortustan ayırmak için seri hCG tayinlerine gereksinim vardır. Ektopik gebelik medikal veya cerrahi olarak tedavi edilebilir. Her iki yöntem de etkilidir ve tercih; klinik duruma, ektopik gebelik lokalizasyonuna, hastanın fertilite durumuna ve mevcut olanaklara bağlıdır. Ancak hangi cerrahi prosedürün en iyi olduğu konusunda tartışma vardır. Hemodinamik olarak stabil olan hastalarda laparoskopi yapılırken, stabil olmayan hastalarda laparatomi endikedir. İntakt ektopik gebelikte, hCG 250 mlU/ml' nin altında ise ve gebelik kesesi 2 cm'den küçük ise, bu hastalar herhangi bir tedavi uygulanmaksızın spontan olarak iyileşebilir, takip yeterlidir. Mortalite insidansımız O'dır. Ancak insidansı giderek artan ektopik gebelik halen ilk trimesterde en önemli maternal mortalite nedeni olmaya devam etmektedir. 47
Özet (Çeviri)
SUMMARY In between 1989 and 1998,59 ectopic pregnancy cases were included in our study, in GATA Haydarpaşa Training Hospital the department of Obstetrics and Gynecology. Patients were evaluated according to the age, parity, method of contraception, smoking, symptoms, findings, diagnosis and treatment methods. In our clinic, one ectopic pregnancy case took place for each 137.3 delivery (%0.72) and cases were most frequently found between the ages of 25 and 40. If we don't want the increase in risk of ectopic pregnancy, must use suitable methods and care about sterility during the therapy of the abortion. In addition to the infertility treatment, reverse prosedures for tubal sterility, ovulation induction and ART were considered as risk factors for ectopic pregnancy. Thirty per cent of our cases smoked. Risk increases according to the amount of smoking cigarettes. Twenty per cent of our cases used IUD. The women who become pregnant when using IUD have more tubal pregnancy chance than the women who do not use contraception methods. Symptoms and findings differentiate according to the localization and course of ectopic pregnancy. The relation between PID, tubal obstruction and ectopic pregnancy are prominent. The effect of abdominal surgery is not certain. Although tubal surgery is known to increase the risk of ectopic pregnancy, wheather the risk increases as a result of surgical operation or as a result of the pathology underlying. Single hCG value, when negative is useful to exclude the diagnosis of ectopic pregnancy. In the differential diagnosis of ectopic pregnancy from complete abortus serial hCG determinations are necassary. Ectopic pregnancy can be treated by medical or surgical methods. Both methods are effective and preference is dependent on clinic conditions, the localization of ectopic pregnancy and available facilities. However, there is controversy about which surgical procedure is the best. When the patient is hemodinamically stable, laparoscopy is convenient; however, laparotomy is suitable for the unstable patient. In the cases of intact ectopic pregnancies, if hCG level is below 250 mIU/ml and the gestational sac is smaller than 2 cm, these patients can be spontaneously cured without treatment, but follow-up and evaluation is mandatory. In our department, the mortality from ectopic pregnancy is none. However, the rate of ectopic pregnancy is still increasing and is the most important maternal mortality cause in the first trimester. 48