Primer diz osteoartritinde hyaluronik asit deriveleri ile fizik tedavi ajanlarının etkinliği
The effectiveness of the hyaluronic acid derivations and physical theraphy agents in primer knee osteoarthritis
- Tez No: 108540
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN KARABEKİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
VI. ÖZET Periferik eklemler arasında O A' in en sık görüldüğü eklem diz eklemidir. Gonartrozda tedavi yaklaşımları olarak hasta ve ailesinin eğitimi, eklem fonksiyonlarının korunması ve iyileştirilmesi, kas gücünün korunması, mobilizasyonun sağlanması, zayıflama, fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları, farmokolojik tedaviler ve cerrahi girişimler sayılabilir. Bununla beraber hastaların diz O A' inin prognozu, tedavisi konusunda bilgilendirilmesi uygulanan tedavilerin başarı şansını artırmıştır. Farmakolojik tedaviler arasında analjezikler, myorelaksanlar ve çok yaygın kullanımı olan nonsteroid antienflamatuar ilaçlar ( NSAİİ ) ile kondroprotektif ajanlar ve intraartiküler hyaluronik asit deriveleri yer almaktadır. İntraartiküler hyaluronik asit uygulamasının sinovyal sıvı viskozitesini artırdığı ve eklemde hyaluronik asit üretimini stimüle ettiği ve belki de rejeneratif süreci etkilediği ileri sürülmektedir. Bunun yanısıra gonartrozda fizik tedavi ve egzersiz uygulamalarının ağrıyı azalttığı ve fonksiyonları iyileştirdiği eskiden beri bilinmektedir. Çalışmamızın amacı; primer diz OA'li hastalarda literatürde etkisi sık olarak vurgulanan intraartiküler hyaluronik asit preperatlarının kısa ve uzun dönemde etkinliği ile tolerabilitesini araştırmak ve sonuçları fizik tedavi uygulamaları ile karşılaştırmaktır. Çalışmamızda tedavilerin hastalığın şiddeti üzerine etkisini gösteren; WOMAC OA şiddet indeksinin ağrı, sertlik, fiziksel fonksiyon gibi parametreleri ayrı ayrı ve total olarak skorları her kontrolde değerlendirildi. Harekette ve istirahatte VAS, Lequesne indeksi, yan etki, analjezik doz ayarlaması parametreleri değerlendirilerek karşılaştırıldı. Na Hyaluronat ve HylanG-F 20 her 2 gruba da 3 doz intraartiküler uygulandı,1.3. hafta ve 3.,5. ay değerlendirildi. Diğer gruba ise toplam 15 seans olmak üzere infraruj, ultrason ve TENS uygulandı. FTR grubuna da aynı dönemlerde kontrol muayenesi uygulandı. Sonuç olarak her grup kendi içinde değerlendirilen parametrelerde anlamlı düzeyde iyileşme gösterdiler. Fakat FTR grubunda ölçülen parametrelerde 5. ay sonunda 3. aya göre anlamlı düzeyde artma tesbit edildi. Diğer iki grupta ise 5. ay sonunda iyilik hali devam etmekteydi. Hyaluronik asit derivelerinin pahalı fakat diz artrozunun tedavisinde daha uzun etkili olduğu kanaatine varıldı. 65
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY THE EFFECTIVENESS OF THE HYALURONIC ACID DERIVATIONS AND PHYSICAL THERAPHY AGENTS IN PRIMER KNEE OSTEOARTHRITIS Amongest the periferic joints, the osteoartritis is seen mostly in knee joint. Training of the patient and its family, protection and improvement of joint functions, protection of the muscle strength, providing the mobilization, losing weight, application of the physical treatment and rehabilitation, pharmacological treatments and surgical operations could taken into account as treatment approaches in gonarthrosis. Nevertheless, prognosis of the patients with knee osteoartritis and giving information about the treatment to the patients are increased the success chance of the applied treatments. Amongest the pharmacological treatments, there are analgesics, myorelaxans and widely used nonsteroid antienfiamatuar drugs (NSAID) with chondroprotective agents and intraarticular hyaluronic acid derivations. It is put forward that, intraarticular hyaluronic acid application increases the synovial liquid viscosity and stimulates the hyaluronic acid production and may be effective the regenerative process. Together with this, it is known since the past that, physicotherapy and exercise practices reduce the pain and improves the functions. The objective of our study is to research the tolerability and the effectiveness of the intraarticular hyaluronic acid preparats which has frequently emphasized effectiveness in literature in the short and long term for the patients who has the primer knee osteoartritis and to compare the results with the physical theraphy applications. In our study, pain, stiffness, physical function type such parameters of the WOMAC osteoartritis intensity index which shows the effect of the treatments on the intensity of the illness were evaluated individually and totally in every inspection according to their scores. VAS, Lequesne index, the side effect, analgesics dose regulation parameters were evaluated and compared on the motion and at the rest conditions. Na Hyaluronat and Hylan G-F 20 were applied both two groups as a three doses and were evaluated in 1., 3. Weeks, 3. and 5. Months. The infrared, ultrasound and TENS were applied to the other groups during 15 sessions. During the same period of the time, the evaluation was applied to the FTR group. As a result, every group which is evaluated according to its own parameters indicated meaningful improvement. In the measured paramaters of the FTR group,a dramatic improvement was determinent at the end of the 5. month in comparison with 3. month. The improvement went on at the end of the 5. month for the other two groups. It was believed that, the hyaluronic acid derivies are expensive but at same time it has a longer effectiveness in the treatment of knee arthrozis. 66